1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elena-14-01-66 [18.8K]
2 years ago
6

If A and B are matrices of the same order, then

Mathematics
2 answers:
masha68 [24]2 years ago
3 0

Answer:

equal to

not equal to

Step-by-step explanation:

If A and B are matrices of the same order, then

cA + cB is equal to c(B + A)

cA - cB is not equal to c(B-A)

V125BC [204]2 years ago
3 0

Answer: The above answer is correct.

Step-by-step explanation: I got this correct on edmentum.

You might be interested in
Ken grew 4/5 of an inch last year. Sang grew 3/8 of an inch. Who grew more and by how much?
bonufazy [111]
Ken grew .425 of an inch more than sang because 4/5 is .8 and 3/8 is .375 what you do is you take those two numbers and subtract the smaller one from the bigger one and you get .425 and ken had the bigger growth. plz rate me brainliest
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
NEED HELP ASAP (WILL MARK BRAINLYEST)
Degger [83]

Answer:

+ 2 is a constant

+ 3u and 4u are like terms

+ 7v is a coefficient

+ 7v is a factor

Hope that helps!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Brand W: 500 napkins for $2.87
AlexFokin [52]
The best way, in my opinion, to do this, is to find the unit rate of each napkin brand, or the cost per napkin. To do this, divide the money amount by the amount of napkin they give you.

     /Brand W:2.87/500=.00574  \
     \Brand X: 1.27/200=.00635   \     These are the
     /Brand Y: .62/100  =.0062     /     cost per napkin.
    \Brand Z:  1.37/250=.00548  /

Which one out of these 4 values is the lowest value? Obviously the two with the 6 in the thousandths place are more expensive than the ones with the 5s in the thousandths place, so that already eliminates Brand Z and Brand W.

What do we have left?

<span>Brand X: 1.27/200=.00635 
</span><span>Brand Y: .62/100  =.0062  
</span>     Cool. Which of these is a smaller number? Tip: If the first number besides 0 is the same, check the next one! You should get that Brand Y is the cheapest! :) Hoped this helped!
3 0
3 years ago
What is the answer ?pls
jeyben [28]

Remark

The only points that can lie on the y axis are a and d. There has to be a zero someplace. But the question is where?


The answer is in the graph below. (0,6) is in red and it is on the y axis.

(6,0) is blue and is on the x axis.


So if you want a point to lie on the y axis, the answer is that the x part of the point must be 0.


Answer D

6 0
2 years ago
Milo pays $3 per pound for dog food at Pat’s Pet Palace. The graph below represents the cost per pound of food at Mark’s Mutt Ma
Neko [114]
Where’s the graph ? I think you’ll need to show the graph in order for us to help you
4 0
2 years ago
Other questions:
  • 3/7 de los estudiantes en una escuela están en sexto grado. Si la escuela tiene x estudiantes, escriba una expresión para el núm
    11·1 answer
  • Complete the division problem by determining the number that should be placed in the box.
    14·2 answers
  • Lines
    13·2 answers
  • If 12 eggs are needed to make one angel food cake how many cakes can be made with 60 eggs
    15·2 answers
  • 18. In their last basketball game, Holly scored
    11·1 answer
  • Select all that are undefined csc(pi) cot(pi/2) cot(pi) sec(45 degrees) csc(0 degrees) sec(90 degrees)
    15·2 answers
  • 240 examiners can complete the
    6·2 answers
  • The population in a city was 40,000.00. The population rose p
    9·2 answers
  • The sum of -32+(-17)+42
    5·2 answers
  • In a classroom of 20 students, 70% of them have brown eyes. If a teacher picks two students at random to pass out supplies, what
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!