1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Step2247 [10]
3 years ago
12

if tzs 2,500,000 is invested at an interest rate of 9.5%,compounded twice monthly, how long will it take for the investment to r

each tzs 7,500,000?​
Mathematics
1 answer:
Oksanka [162]3 years ago
8 0

9514 1404 393

Answer:

  11 years, 7 months

Step-by-step explanation:

When the investment reaches its desired value, it will be 3 times the original amount. So, we are looking for the number of half-month periods (n) of compounding such that ...

  (1 +0.095/24)^n = 3

Taking logarithms, we have ...

  n·log(1.003958333...) = log(3)

  n = log(3)/log(1.009358333...) ≈ 278.09

This is 278.09/24 ≈ 11.59 years.

It will take about 11 years and 7 months for the investment to reach the desired value.

__

<em>Additional comment</em>

The amount will be about tzs 2,758 short after 11 years 7 months. It will exceed the desired amount after 2 more days' interest is added.

You might be interested in
A garden shed is 5 m from back to front; the back wall is 1.9 m high and the tool
krek1111 [17]

Answer:

yagni

Step-by-step explanation:

de bo dam me ha te cu te mala panga uh hu ayeee

7 0
3 years ago
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
Just please help me, im trying to cram multiple things at once (house is crazy) and I just cant seem to concentrate and understa
Anastasy [175]
Y=31.2
X=15.6

I rounded both to the nearest tenth place.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Philip rolls a stranded number cube 24 times. which is the best prediction for the number of times he will roll a number that is
timofeeve [1]
Divide 24 by 6 because that is how many numbers are on the cube which would equal 4
Then multiply 4 and 2 because that's how many possibilities there are of rolling a number less than 4 and is even and the solution is 8
5 0
3 years ago
Write a real world situation that would representby the system y=3x +20 and y=5x + 10
ryzh [129]
There are 2 car rental companies
the first one charges 3 dollars per day you drive plus a 20 dollar insurance fee

the second one charges 5 dollars per day and a 10 dollar insurance fee
y=cost
x=days
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Guys I love outer banks omg
    10·2 answers
  • Solve the inequality 3 - 5(2x + 1) 10.
    15·1 answer
  • a recipe calls for 32 fluid ounces of heavy cream. How many 1 pint containers of heavy cream are needed to make the recipe?
    6·1 answer
  • 2. The Soccer Club is selling T-shirts and washing cars to raise money for a summer trip. Last week, the club raised $292.50 by
    6·1 answer
  • The functions f(x) = -(x+4) +2 and g(x) =(x-2)^2 -2 have been rewritten using the completing the square method. Apply your knowl
    14·1 answer
  • Ordered pair for -x+3y&lt;-3
    6·1 answer
  • Marisol drove 3 hours from City A to City B. The equation below estimates the distance d, in
    6·1 answer
  • A cabinet is 1.5 meters tall. If 1 meter is approximately 1.09 yards, how tall is the cabinet, in yards?
    7·1 answer
  • Really need help on this so please help as soon as you can thanks
    7·1 answer
  • If Mark 12 times older than his brother and his brother is 7 times younger how old his brother​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!