1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aleks [24]
2 years ago
7

The diameter of a circle measures 14mm. What is the circumference of the circle?

Mathematics
1 answer:
kotykmax [81]2 years ago
4 0
43.96 mm - 14•3.14 cause you do diameter•pi
You might be interested in
Multiply the polynomial 2x(x−3) <br><br> A)2x^2-6x<br> B)2x-6<br> C)x^2-6
dlinn [17]
Multiply 2x by each term in the parentheses:

2x(x - 3)
2x^2 - 6x

Answer:
2x^2 - 6x
6 0
2 years ago
The ratio of male to female spectators at ice hockey games is 4:5. At the Steelers' last match,4500 men watched the match. What
kramer
There were 10,125 people in attendance of the game<span />
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find value of p in..6p-1/3(p+1)=8(p+1/32​
puteri [66]

The answer is,

p =  -  \frac{1}{4}

6 0
3 years ago
25 POINTS<br><br> IF U TELL ME THE ANSWER I'LL GIVE U 20 POINTS AND MARK YOU AS BRAINLIEST
choli [55]

I am not sure about this. I am sure that 3 has atleast 1.

6 0
3 years ago
Helppp nowwww plssss!!!
Radda [10]
Answer
the least common is 21
3x7=21 7x3=21
1/3=7/21
5/7= 15/21

hope this helps and have a wonderful day :)
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Plot these coordinates and determine the resulting figure. (0, 2) (4, 6) (10, 12) (18, 20) A) circle B) curve C) line D) parabol
    7·2 answers
  • Simplify. (-2/3) - (3/5)
    10·2 answers
  • Which one of the following snack combinations will best satisfy a person's daily fluid requirements?
    9·1 answer
  • (2•6)^3 rewritten as an expression <br><br>​
    8·2 answers
  • Write the equation of line perpendicular to y = 4 that passes through (5, 2).
    10·1 answer
  • Mary purchased 4 tires by mail order. She paid ​$54.90 per tire plus​ $6.50 per tire for shipping and handling. There is no sale
    8·1 answer
  • Hello can u tell me if the answer and work is correct if not tell me
    11·2 answers
  • A 3-pack of ice cream bars costs $1.59. What is the unit price?
    12·1 answer
  • What is the solution to this system of equations? 4x + 5y = 7 3x – 2y = –12 The solution is .
    14·2 answers
  • 3(c+5)=12. Distributive property
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!