1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivanshal [37]
3 years ago
14

1. Each kid eats the same amount of food each morning.

Mathematics
1 answer:
Serhud [2]3 years ago
7 0

Answer:

a) One kid eat tubs of yogurt = 1.3 tub of yogurt

b) One kid eat granola = 3.33 ounces

c) cost to feed one kid each morning is $1.12

Step-by-step explanation:

Three kids eat tubs of yogurt = 4

Three kids eat granola = 10 ounces

Cost of one tub of yogurt = 54 cents

Cost of 10 ounces of cereal = $1.26

a) One kid eats how many tubs of yogurt in a morning?

Three kids eat tubs of yogurt = 4

One kid eat tubs of yogurt = 4/3

                                            = 1.3 tub of yogurt

b) How many ounces of granola does a kid eat each morning?

Three kids eat granola = 10 ounces

One kid eat granola = 10/3

                                  = 3.33 ounces

c) How much does it cost to feed one kid each morning?

Cost of 1 tub of yogurt = 54 cents

Cost of 1.3 tub of yogurt = 54*1.3 = 70.2 cents

Converting cents to dollar:

100 cents = 1 dollar

70.2 cents = $0.7

So, Cost of 1.3 tub of yogurt (for one kid)= $0.7

Cost of 10 ounces of cereal = 1.26

Cost of 1 ounce of cereal = 1.26/10

Cost of 3.33 ounces of cereal = (1.26/10)*3.33

                                                 = $0.42

Cost of 3.33 ounces of cereal (for one kid) = $0.42

Total cost for each kid = $0.42+$0.7 = $1.12

So, cost to feed one kid each morning is $1.12

You might be interested in
40.00 jeans 20% discount
Svetllana [295]
20(40)
\frac{20}{100} = 0.2
0.2(40) = 8

After price: $32.00
But, you save: $8

4 0
3 years ago
Describe how you could represent the fraction 4/10 using a model or number line
zubka84 [21]

Answer:

Not going to give answer, but let you solve

Step-by-step explanation:

You first have to start by drawing a number line and mark two integers between the fraction lines. Then you have to divide the section between the two integers in an equal number of parts which is equal to the denominator.

Hope I helped

5 0
2 years ago
Twice a number added to a smaller number is 5. The difference of 5 times the smaller number and the larger number is 3. Let x re
Sergio [31]

Answer:

1) 2Y+X=5

2) 5X-Y=3

6 0
3 years ago
Plsssss help ASAP ;-;
lorasvet [3.4K]

Answer:

3x+2

Step-by-step explanation:

6x^{2} - 11x - 10 = (2x - 5)(3x+2)

So, \frac{6x^{2} - 11x - 10}{2x-5} = \frac{(2x-5)(3x+2)}{2x-5}

= 3x + 2

Hope this helps :)

5 0
3 years ago
Just how much is a million?
Fudgin [204]
Hey You!

1 million = 1,000,000

In other words, 1 million is 1000 1000s.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2 for $9. what is the unit price?
    6·2 answers
  • Trevor paints 1/6 of the fence surrounding his farm each day. How many days would it take him to paint 3/4 of the fence?
    6·1 answer
  • Ryan made 65 ounces of apple jelly. He put the same amount of jelly into 6 jars. About how much jelly is in each jar?
    13·2 answers
  • Matt bought an iPod from the Apple Store for $350. If it's value will depreciate by $52 a year, how much should Matt sell his iP
    7·2 answers
  • Dimes and quarters. Total coins = 44 Total value = $9.20 Show work.
    9·1 answer
  • Solve the proportion 13/6-b/6=2/4-0.5b/4
    15·1 answer
  • Ashirt button has a diameter of 0.61 cm. Which of these is an approximate measurement of the circumference of the button?
    10·1 answer
  • We have two fractions, \dfrac{1}{6} 6 1 ​ start fraction, 1, divided by, 6, end fraction and \dfrac{3}{8} 8 3 ​ start fraction,
    5·1 answer
  • Find the length of arc QS
    12·1 answer
  • I neeeddddd helppppp it’s urgenttttttt!!!!!!!!
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!