1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NNADVOKAT [17]
3 years ago
8

Find the 10th and nth term of each G.P.:5,25,125,.....​

Mathematics
1 answer:
RUDIKE [14]3 years ago
6 0

Answer:

The n^{th} of the sequence

t_{n} = ar^{n-1}

The  10^{th} of the sequence

t_{10} = 5(5)^{10-1} =  9,765,625

Step-by-step explanation:

<u><em>Explanation:-</em></u>

Given that the geometric sequence

5, 25 , 125 ,....

First-term  a= 5

Difference    r = \frac{25}{5} =5

The n^{th} of the sequence

t_{n} = ar^{n-1}

The  10^{th} of the sequence

t_{10} = 5(5)^{10-1} =  9,765,625

You might be interested in
Compare your response to the sample response above. what did your explanation include? the conclusion that the work was incorrec
Alenkasestr [34]

In the case above, Talib work is not correct as one need to first switch x and y before one can solve for y.

<h3>What is the variables  about?</h3>

Note that:

y=-8x+4

y-4=-8x

(y-4)/-8=x

Since the independent variable x is known, one can switch the variable labels and thus it will be:

y=(x-4)/-8

f^-1(x)=(x-4)/-8    

This can be written again as:

f^-1(x)=(4-x)/8  :P

Thus one can say  No, as he forgot to switch the variable labels after solving for the independent variable.

In the case above, Talib work is not correct as one need to first switch x and y before one can solve for y.

See the first part of the question below

Talib is trying to find the inverse of the function to the right. His work appears beneath it. Is his work correct? Explain your answer.

Learn more about variable from

brainly.com/question/4063302

#SPJ1

6 0
2 years ago
A drink contains 20% cranberry juice and the rest is apple juice. What is the ratio of cranberry juice to apple juice? A.1:20 B.
yarga [219]
20% of the juice is cranberry
80% of the juice is apple
Our ratio would be 20:80
We can simplify it and it will become
1:4

So your answer would be B. 1:4

I hope this helps :)
6 0
3 years ago
A 3 inch by 5 inch photograph is enlarged so that the longer side is 15 inches.
valentina_108 [34]

Answer:

the length of shorter side is 9 inches.

longer side is enlarged 3times

so shorter side will also be enlarged 3 times.

5 0
2 years ago
It is assumed that the mean weight of a Labrador retriever is 70 pounds. A breeder claims that the average weight of an adult ma
Sindrei [870]

Answer:

z(s) is in the acceptance region we accept H₀. We don´t have enough evidence to support the breeder´s claim

Step-by-step explanation:

We will test the breeder´s claim at 95% ( CI) or significance level

α = 5 %   α = 0,05    α /2 = 0,025

Sample Information:

sample size   n  = 45

sample mean   x  = 72,5 pounds

Sample standard deviation  s = 16,1

1.-Hypothesis Test:

Null Hypothesis                              H₀        x  =  70

Alternative Hypothesis                  Hₐ        x  ≠  70

Alternative hypothesis contains the information about what kind of test has  to be developed ( in this case it will be a two-tail tets)

2.-z (c) is from z-table     z(c) = 1,96

3.- z(s)  =  ( x - 70 ) / 16,1 / √45

z(s)  =  (72,5 -70 ) *√45 / 16,1

z(s)  = 2,5 * 6,71 / 16,1

z(s)  = 1,04

4.-Comparing  z(s) and z(c)

z(s)  <  z(c)

Then z(s) is in the acceptance region we accept H₀. We don´t have enough evidence to support the breeder´s claim

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Roberta is thinking about joining the food co-op store. If she pays $10.00 to join, she will get 10% off on all the groceries sh
nikdorinn [45]
She would have to shop there 10 time to get the 100% back. 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 16-cup bottle of fabric softener costs $16.80. What is the price per pint?
    5·2 answers
  • Simplify 2(3x+7)-4(7+x)
    5·1 answer
  • Sam's Lawn Service uses the equation, y = 15x + 25 to calculate the cost, y, to work on a
    12·2 answers
  • Kory bought 2 boxes of candy and 1 soda at the movies and paid $8.00. Christopher bought 1 box of candy and 1 soda and paid $5.5
    11·1 answer
  • kim orders catering from Midtown Diner for 35 dollars. She spends 5 dollars on a large order of potato salad and the rest on tur
    6·2 answers
  • Would this be 18?? Please help
    14·1 answer
  • The mean daily rainfall in Los Angeles in December is 0.05 inches with a standard deviation of 0.02 inches. What is the probabil
    11·1 answer
  • Janice bought 28 apps for her phone that, altogether used 1,348 MB of space. If each app used the same about of space, about how
    9·1 answer
  • Sean already has 9 plants in his backyard,
    15·2 answers
  • HELP PLS IM STUCK (PICTURE)
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!