Answer: 3
Step-by-step explanation:
I don’t know if it’s correct but if it’s not I tried
Step-by-step explanation:
-3x - 4 < 2
-3x < 2 + 4
-3x < 6
x < 6/ - 3
x < - 2
Answer:
Area = 64
Step-by-step explanation:
area of a square = 
side length = 8
= 64
Answer:
G. 
Step-by-step explanation:
Given that figure I and figure II are similar, it follows that the ratio of their corresponding side lengths are equal and the same.
Thus:

Therefore, the proportion that must be true is:
✔️
4 pairs of pants for $18.
Divide price by quantity to get the cost of 1 pair of pants:
18 / 4 = 4.50 per pair.
Divide 27 by 4.50 to find number of pairs:
27 / 4.5 = 6
6 pairs of pants can be cleaned for $27.