1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
N76 [4]
3 years ago
5

A.) $2894.71 b.) $2202.72 c.) $2330.20 d.) $2654.23

Business
1 answer:
bonufazy [111]3 years ago
4 0
Maybe c or a l think
You might be interested in
1. In each of the following situations, identify which of the twelve principles is at work
aleksklad [387]

Answer:

a. The true cost of something in its cost of opportunity

Explanation:

Opportunity cost is the cost which is defined as the cost or expense of one item which is lost in order to get the opportunity to do or to consume something else. In simple words, it is the value or the cost of the next best available alternative.

So, when the person select to bought the textbooks through Chegg instead paying the higher price for the same books through the bookstore. Under this situation, the principle applies is the cost of something in its opportunity cost.

8 0
3 years ago
The demand for land, labor, and capital used to produce a good depends on which of the following factors?
marysya [2.9K]
D) the availability of land, labor and capital


I think
8 0
3 years ago
Explain the significance of capital structure.
mojhsa [17]
Capital structure increases the ability of the company to find new wealth- creating investment opportunities.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Assume that production will increase to 32,000 jars of salsa during june. by how much will the production cost increase compared
VikaD [51]

For every jar Neha buys, she spends $0.95, and buying 9 jars in total, she pays $8.55 in total.

$0.95 x 9 jars = $8.55

For every jar Neha buys, she spends $0.95, and buying 9 jars in total, she pays $8.55 in total.

Learn more about cost here brainly.com/question/14358130

#SPJ1.

6 0
2 years ago
On August 1, Batson Company issued a 60-day note with a face amount of $58,800 to Jergens Company for merchandise inventory. (As
Trava [24]

Answer:

a. $58,800

b. $57,820

Explanation:

Generally, notes are issued on the discounted or face value. It is face value when the price of the note is the same as the face value while it is discounted when the price of the note is lower than the face or par value.

a. Since the note is issued on the face value of $58,800 , it means that the proceed is the same amount. The proceeds from a note that is issued, is that price at which the note is issued.

b. Discount value

= $58,800 × 10% × 60/360

= $980

Proceeds

= Face/par value of the note - Discount value of the note

= $58,800 - $980

= $57,820

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Planning, implementing and controlling the physical flow of materials, final goods and related information from points of origin
    11·1 answer
  • Where do most banks get the text to explain their calculations of interest?
    7·1 answer
  • Andrews Corp. ended the year carrying $153,576,000 worth of inventory. Had they sold their entire inventory at their current pri
    6·1 answer
  • What does an exchange rate tell you??
    14·1 answer
  • What is time utility and possession utility?
    7·2 answers
  • A stock price is currently $100. Over each of the next two six-month periods it is expected to go up by 10% or down by 10%. The
    7·1 answer
  • Gideon Company uses the allowance method of accounting for uncollectible accounts. On May 3, the Gideon Company wrote off the $2
    13·1 answer
  • How does the fed encourage banks to loan more money?
    11·1 answer
  • Individual Retirement Accounts (IRAs) allow people to shelter some of their income from taxation.
    15·1 answer
  • A decision that involves doing a little more or a little less of something is called a:.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!