Answer:
r(n)=3n-1
Step-by-step explanation:
Answer:
15
Step-by-step explanation:
Angle c is 180 - 146 = 34
All 3 angles add to 180:
(5y + 3) + (4y + 8) + 34 = 180
9y + 45 = 180
9y = 135
y = 15
A :
2.88/48 = $0.06 per ounce
B :
3.52/64= $0.055 per ounce
can be rounded to $0.06
C :
the container of 64 ounces for 3.52
or both are the same
Answer: Each dozen of chocolate chip cookies costs $1.50/dozen. So if you sell C dozens of them, you win C*$1.50 dollars, where C is a positive integer number. Similar case for the lemon ones, the baker will win L*$1.00 dollars if he sells L dozens of them ( where L is a positive integer), the total charge is the sum of both parts; T = L*$1.00 + C*$1.50.