1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Liula [17]
3 years ago
5

3 true conjectures that students may make concerning even and odd numbers

Mathematics
1 answer:
Elza [17]3 years ago
6 0
Even numbers are divided by two

Even numbers are easier to cope with in math problems

There are only odd prime numbers
You might be interested in
Please help me im really bad only higher grades can answer
myrzilka [38]
Positive sorry if it’s wrong good luck
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 28 over 35 reduced to
USPshnik [31]
We can simplify by 7

28/7 = 4
35/7 = 5

Answer- 4/5
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
The quotient is 71 2/3 what is the divisor
zzz [600]
The answer to your question is 215
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an equation of the line passing through the points (4,6) and (-2, - 18).
olga_2 [115]

Answer:

y = 4x – 10

Step-by-step explanation:

slope formula: m = \frac{y_{2}-y_{1} }{x_{2}-x_{1} }

point-slope formula: y-y_{1}=m\left(x-x_{1}\right)

  1. Use slope formula and plug in your numbers: m = \frac{-18-6}{-2-4 }
  2. Solve for slope m = 4
  3. Use the point-slope formula to solve for the equation: y-6=4\left(x-4\right)
  4. Solve and find equation: y=4x-10

Note: When given two points you only need to pick one for the point-slope formula! Best to choose the positive one so you don't have to deal with the negatives!

Hope this helps! Please give Brainliest!

4 0
2 years ago
Subtract 8 from 10, then add n to the result
ohaa [14]

Answer:

(10-8) + n

Step-by-step explanation:

Good luck with your work!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • liz earns $9.28 per hour at her part time job. she works 5.5 hours saturday. how much money dose liz earn
    8·2 answers
  • Can someone help me with this problems Thankyou (:
    5·1 answer
  • Nick is making bread dough. The recipe requires 3/4 cup of flour and 1 1/8 teaspoon of salt. Nick wants to make the recipe using
    7·1 answer
  • Shonda jogs 5 miles per hour. Graph the relationship between the number of hours Shonda jogs and the total number of miles jogge
    11·2 answers
  • Mrs. Hall bought a package of 8 pencils for $4.64. What is the unit price per pencil?
    12·2 answers
  • What is 2x + y = -14 in slope intercept form?
    11·1 answer
  • A girl obtained 32.8 marks in nepali and failed by 7.2 marks. What was the pass marks of the subject?
    7·1 answer
  • (Please 75 points if answerd need this is 1 min)
    6·1 answer
  • How many inches around is the border if the diameter of the pizza is 8 inches?
    9·1 answer
  • WORTH 100 POINTS!!!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!