1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Deffense [45]
2 years ago
7

-3x^2+2xy-y^3 for x = 5 and y = -1

Mathematics
2 answers:
Alex_Xolod [135]2 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Evaluate for x=5,y=−1

−3(5^2)+(2)(5)(−1)−(−1)^3

−3(5^2)+(2)(5)(−1)−(−1)^3

=−84

denis-greek [22]2 years ago
3 0
The answer would be 66
You might be interested in
Please help me its 15 pts and brainlist
loris [4]

Answer:

this is 8 p

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Eric owns and operates the Hot Ham food truck. The expression 3.25b+2h gives the cost of b burgers and h hot dogs. What is the c
trasher [3.6K]
The answer would be $25
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What does range mean in maths
Karo-lina-s [1.5K]
The range is the difference between the highest and lowest values in a set of numbers. To find it, subtract the lowest number in the distribution from the highest.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
5(2+(-9))+-25<br> HELP<br> PLZZ
Gelneren [198K]
Answer: -60

Step by step
5 (2 - 9) -25
Start by distributing which will give you
10 - 45 - 25
Combine your like terms giving you
-60
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the 50th term of 6,12,18,24
Ilia_Sergeevich [38]

Answer:

300

Step-by-step explanation:

You simply multiply 50 and 6.  I hope you have a nice day.  :)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 2(2x-3) + 3(x + 1) = 5x +2
    15·2 answers
  • What is the best choice for the equation of the line of best fit shown? Note that this estimate would be a strong prediction sin
    11·1 answer
  • The ABC box company makes square puzzle cubes that measure 4 inches along each edge. They shipped the cubes in a box 8in x 12in
    14·1 answer
  • You got paid $14.46 for 2 pounds of gummy bears. What is the unit rate?
    7·2 answers
  • Solve for x.<br> −23(3x−4)+3x=5619/6<br><br> A. 19/6<br> B. 11/6<br> C. 21/6<br> D. 29/6
    11·1 answer
  • 0) Craig buys a ring for $500. He sells it for $750.
    6·2 answers
  • Help me out here..............
    13·1 answer
  • Simplify completely*****​
    6·1 answer
  • What is h ( t ) = − t ( 16 t + 7 ) in standard form<br><br> PLEASE HELP !!!!
    11·1 answer
  • Save me look at pic giving brainlyest
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!