1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
puteri [66]
3 years ago
9

What is the area figure of c and b

Mathematics
1 answer:
Nesterboy [21]3 years ago
5 0

Answer:

c- 28

b-18

Step-by-step explanation:

You might be interested in
How do u use pie in equation
yarga [219]
You normally use pie in equation that had the circumference or radius or diameter. !<span />
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The Old-Fashioned but Newfangled Candy Company wants to mix some of its $5.50 per pound Tropical Taffy, with 100 pounds of its $
mel-nik [20]

Answer:

50

Step-by-step explanation:

x= the number of pounds of the tropical taffy that should be used

You need to take the value of the Tropical Taffy + the value of the Passion Fruit taffy to = the value of Tropical Passion

value- price per pound times the number of pounds

Your equation is going to look like this-->

5.50x+6.25(100)=6(x+100)

5.50x+625=6x+600

-5.50x        -5.50x

625=0.5x+600

-600         -600

25=0.5x

50=x

Hope this helps!

5 0
3 years ago
PLEASE HELP ME ASAP!!!
MatroZZZ [7]

You start with 5 baseball cards and purchase 10 cards every week until you have at most 45 cards.

10 cards every week = 10 w

Start with 5 baseball cards = + 5

At Most = ≥

3 0
2 years ago
Abigail went shopping for her sister's birthday. She spent 2/7 of her money on a necklace and 3/4 of the remainder on new outfit
DochEvi [55]
<span>Abigail went shopping for her sister's birthday. She spent 2/7 of her money on a necklace and 3/4 of the remainder on new outfits. She had $56.00 left. How much money did Abigail spend on the necklace? (PLEASE SHOW STEPS)</span>
4 0
3 years ago
HEY LOOK
KonstantinChe [14]
You just have to find the greatest common factor for both 28 and 24, which is 4. You can make 4 packets with 7 milk chocolates and 6 dark chocolates.
4 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the median value of the data set shown on the line plot?
    6·2 answers
  • What is the image of (1, -6) for a 270° counterclockwise rotation about the origin?
    14·1 answer
  • Maya sells candles to her 5 neighbors. Each neighbor buys 2 boxes of candles. There are 6 candles in each box. What is the total
    15·1 answer
  • Five more than one third of a number is -2 what is the number
    11·2 answers
  • tadarius is going to start soccer. he has to purchase a uniform, shoes, and a soccer ball. the shoes are $20, the uniform is $48
    10·1 answer
  • The cost of 5 pens is $140.50. What is the cost of 1 pen?
    15·2 answers
  • The perimeter of the patio is 32 metres. The garden itself is a square shape.
    7·1 answer
  • Math problem I need help with
    8·2 answers
  • 50 points, brainIiest, 5 stars, and a thanks. Please help me! :(
    7·2 answers
  • 2/3q = 1/2 what does q equal as a decimal
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!