1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Step2247 [10]
3 years ago
5

1. −5tan 2 θ+3=8tanθ+6 2. 2cosθ-3=5cosθ-5

Mathematics
1 answer:
pychu [463]3 years ago
3 0

Answer

(tan x + 3)=5

Step-by-step explanation:

You might be interested in
PLEASE HELP WILL GIVE BRIANLIEST!
IceJOKER [234]

Answer:

A"(1, -5)

B"(3, -5)

C"(4, -3)

D"(2, -3)

Step-by-step explanation:

When you are graphing coordinates make sure you have graph paper. When you plot the coordinates you reflect it over the x axis. The slide down 2 units down.

Hope this helps ☝️☝☝

3 0
2 years ago
Which expression is equivalent to 64y18 – 1000z6?
const2013 [10]
(16y6)3 - (10z2)3 I think is the right answer
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
In ΔGHI, g = 9.8 cm, h = 1.6 cm and i=9.2 cm. Find the measure of ∠I to the nearest degree.
aleksklad [387]

Answer: 64

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
hanna shops for socks that cost $2.99 for each pair and blouses that cost $12.99 each. let x represent the number of pairs of so
blsea [12.9K]
In this item, we let x be the number of pairs of socks and y be the number of blouses that were purchased by Hanna. The total amount that is spent for the socks and blouses are 2.99x and 12.99y, respectively. The equation that would best describe the given scenario is,
                              2.99x + 12.99y = 43.92
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is this a function? <br> A) yes<br> B) No
Lelu [443]
Don’t listen to get the links they are annoying
6 0
2 years ago
Other questions:
  • I kinda need help <br> It’s khan academy
    7·1 answer
  • Help with 7-12 please!​
    9·1 answer
  • Each day faye earns$137 for driving bus. how much will she earn if she works for 26 days.
    5·2 answers
  • Theo's mom brought an eight pack of juice boxes at the store for $4 find the unit rate for the juice boxes
    6·1 answer
  • A circle has a radius of 12 and a center at (-7,4)<br> Find the equation of the circle
    15·2 answers
  • 80 girls and boys have planned for a movie. They are in a ratio of 6 girls to 2 boys. How many girls are there?
    5·2 answers
  • The quality of computer disks Is measured by sending the disks through a certifier that counts the number of missing pulses. A c
    14·1 answer
  • Indices: What is 3^2 × 3^-1​
    5·1 answer
  • What happened to the tutor option :(
    8·1 answer
  • Solve the equation 7x =35
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!