Answer:
Kayla compró tres libras de fresas por $ 14,40, cuál es el precio en dólares por onza de fresas.
1 libra = 16 onzas
Step-by-step explanation:
Answer:
<u>gusuhuysh7zywjis</u><u> </u><u>uh</u><u> </u><u>sksisyysishs</u>
Answer:
8
Step-by-step explanation:
Answer:
There are about 48 shells in Mrs. Reeds collection.
Step-by-step explanation:
There are 16 ounces per 1 pound.
4 ounces per shell.
16 x 12 = 192 ounces
192 ounces divided by 4 = 48