1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
cupoosta [38]
3 years ago
6

Why is the petrol price cheaper at coastal than inland

Mathematics
2 answers:
Daniel [21]3 years ago
5 0

Answer: If a litre of fuel at the coast (95 octane) costs R13,89, then 38% is tax. The difference between inland and coastal fuel prices is mainly due to transport costs of the fuel from depots at the coat to inland outlets.

kolezko [41]3 years ago
5 0
The petrol price is cheaper at coastal than inland due to the cost of transporting the petrol to inland. Deposits are found along the coast, so the price to transport the petrol is much cheaper than having to transport it all the way from the coast to inland. Therefore, transportation costs are the cause of petrol prices being cheaper at the coast than it is inland.
You might be interested in
Given that ∠A≅∠B, Gavin conjectured that ∠A and ∠B are complementary angles.
Rama09 [41]
45 and 45 because they are equal and add up to 90 degrees
4 0
3 years ago
Find the limit, if it exists. lim (x^3 -3x^2 +3)
Kruka [31]

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

Assuming problem is: x->2 (x^3 -3x^2 +3)

Since the expression is continuous at x=2,

then the limit can be found just by evaluating the expression at x=2.

2^3-3(2)^2+3

8-3(4)+3

8-12+3

-4+3

-1

4 0
3 years ago
What is the approximate value of b, rounded to the nearest tenth?
Reptile [31]
Submit a picture of the problem
6 0
3 years ago
What is the definition of an integer
ohaa [14]
A number that is not a fraction.  It is a whole number.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Twelve ounces of Brand X costs $1.50. Sixteen ounces of Brand Y cost $1.92. Find the unit price of each.​
Nezavi [6.7K]
Brand X is around 12-13 cents per ounce (12/1.50=.125) and Brand Y would be exactly 12 cents (16/1.92=12)
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Which expression is equivalent to (-2)(a+6)?
    14·1 answer
  • What is 456+1290????
    5·2 answers
  • What is 936,292 rounded to the nearest hundred thousand
    13·1 answer
  • What is the area of a triangle whose sides have length<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B70%7D%2C%20%20%5Csqrt%7B70%
    7·1 answer
  • What is the unit rate for 15 degrees in 2 hours
    13·1 answer
  • Instructions: Select the correct answer.
    5·2 answers
  • The zeros of function d are -3 and 8 which expression could be a factor of function d?
    11·1 answer
  • Which one of these is the correct answer?
    11·1 answer
  • CAN SOMEBODY PLLZZZZ HELP ME WITH THE QUESTION BELOW AND HOW TO SOLVE QUESTIONS LIKE THIS, IM STUDYING FOR A MATH TEST PLLLZZ!!!
    14·1 answer
  • Joe thinks the area to be pantries on wall 2is 84 square feet.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!