1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fomenos
3 years ago
8

During a sale at the market​, steaks sold for ​$2 and watermelons sold for ​$1.50. Declan spent ​$10 and bought a total of 6 ste

aks and watermelons. How many of each did he ​buy?
Mathematics
1 answer:
Airida [17]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

During a sale at the market​, steaks sold for ​$2 and watermelons sold for ​$1.50. Declan spent ​$10 and bought a total of 6 steaks and watermelons. How many of each did he ​buy?

Let us represent

Steaks = x

Water melons = y

Our system of equations is given as:

x + y = 6.. Equation 1

x = 6 - y

During a sale at the market​, steaks sold for ​$2 and watermelons sold for ​$1.50.

$2× x + 1.5 × y = $10

2x + 1.5y = 10... Equation 2

Substitute

2(6 - y) + 1.5y = 10

12 - 2y + 1.5y = 10

12 - 10 = 2y - 1.5y

2 = 0.5y

y = 2/0.5

y = 4

You might be interested in
Can someone please help me with this geometry please?
Crank

Answer:

<u>5x+13</u> ÷ 36 = 6x-2 ÷ 30

5x+13 ÷ 6 = 6x-2 ÷ 5

25x+65=36x-12

11x=77 → x=7

<u />

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
I’ll give 50 points if you can help
lbvjy [14]

Answer:

Simplifying

5x + x = 54

Combine like terms: 5x + x = 6x

6x = 54

Solving

6x = 54

Solving for variable 'x'.

Move all terms containing x to the left, all other terms to the right.

Divide each side by '6'.

x = 9

Simplifying

x = 9

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The cost of 9 scares is $78.75 what is the unit price ?
Vlad [161]

Answer:

$8.75

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
How long will it take a seal swimming at a speed of 8 miles per hour to travel 52miles
Soloha48 [4]
It will take the seal 6.5 hours to swim 52 miles.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Issy spends less than $14.00 for glass beads, paintbrushes, poster boards, and paint. she spends $1.68 on beads and $3.96 on pai
evablogger [386]
Use a calculator  bruhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
3 0
3 years ago
Other questions:
  • What will the equation be if mowing need help. I need my lawn mowed every week from June through the middle of July. I will pay
    14·1 answer
  • 5 times what equals 200
    11·2 answers
  • 324=1409-1400cos(x)<br> What’s x equal ?
    9·1 answer
  • 4. Builtrite D is considering the purchase of a new machine for $500,000 which would require a $5000 installation charge. Employ
    7·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP (20 points) Basic Inverse Function Question<br> *see attachment*
    9·1 answer
  • Blue River is 212 miles long. What is the length of the river on the map, if the scale is 1 inch : 50 miles?
    6·1 answer
  • One column of numbers consists of 28, 42, and 14. When the digits of the numbers are added together, the result is 2 + 8 + 4 + 2
    14·2 answers
  • What is the value of b in this equation?<br> b- 2 = 18
    11·2 answers
  • What is the value of B ?
    11·2 answers
  • 9:12=15:______ <br><br> I need the answer pls!
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!