Answer:
4 pack priced at £2.04 is the better pack
Step-by-step explanation:
2.04/4=£0.51 per roll
4.68/9=£0.52 per roll
To put words into equations:
x+y+z =50
x=4y
4y=5z -> z= 4/5 y
Which means
4y+y+ 4/5 y= 50
29/5 y =50
29y=250
Y=29/250
Answer:
Option D is the correct option.
<em>please </em><em>see</em><em> the</em><em> attached</em><em> picture</em><em> for</em><em> full</em><em> solution</em><em>.</em><em>.</em>
<em>Hope</em><em> </em><em>it</em><em> </em><em>helps</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em>
<em>Good</em><em> </em><em>luck</em><em> on</em><em> your</em><em> assignment</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em>
Answer:
11.18
Step-by-step explanation: