Answer:
$63.75
Step-by-step explanation:
Answer:
One box of granola bars costs $3.35.
Step-by-step explanation:
36.85/11=3.35
Answer:
58 attendees
Step-by-step explanation:
Find the unit rate
cost $392 if it has 28 attendees
392/28 = $14 per attendee
How many attendees can there be,if the budget is $812?
812/14 = 58 attendees
First we would need to make a diagram, and from the given it would seem like it is a right triangle with the height as 760 ft. We have an angle given 89°18' which would need to be converted to degrees form, which is 89.3<span>°.
Now we would need to look for the ground distance, meaning the adjacent of the triangle. Since we have been given the angle and the height (which is the opposite side from the angle) we use the trigonometric function cotangent.
</span><span>760 Cot <span>[<span><span>(<span>89.3</span>)</span>∘</span>]</span>= 9.29 ft, that is the answer.</span>
1.A(rea)
2.W(idth)
3.W(idth)
4.P(erimeter)
5.A(rea)
6.A(rea)
7.W(idth)
8.A(rea)
The rest is perimeter