1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PilotLPTM [1.2K]
3 years ago
5

List the multiples of the following numbers. 5/4. 8/5.

Mathematics
1 answer:
borishaifa [10]3 years ago
3 0

Answer:

I believe it's list of multiples of 7

Step-by-step explanation:

Multiples of 7 are: 7, 14, 21, 28, 35, 42, 49, 56, 63, 70, ... A common multiple is a whole number that is a shared multiple of each set of numbers.

Sorry if It doesn't help :(

You might be interested in
For the following system, subtract the second equation from the first equation.
schepotkina [342]
Here we multiply the 2nd eqation with -1 and then add both
and answer is
-6y=12
5 0
3 years ago
The mean number of people per day visiting a museum in July was 120. If 20 more people each day visited the museum in August, wh
-BARSIC- [3]
The correct answer is 140 because the mean, average, number from July per day represents how many people would have visited each day if they were all even.

If there were 20 more people each day in August, the mean would be 140. This would represent how many people visited each day.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many meters does 20 yards equal
Yuliya22 [10]

Answer:


Step-by-step explanation:One yard equals 0.9144 meter. Therefore 20 yards = 20 * 0.9144 = 18.288 meters


3 0
3 years ago
Help I’m really bad at this
kogti [31]

Answer:

72

Step-by-step explanation:

The formula for surface area is SA = 2lw + 2wh + 2lh

W = width

L= length

H = height

A = 2(wl + hl + hw)

2·(6·3+2·3+2·6)

Simplify that down to get the answer 72

4 0
3 years ago
Kalani bought 2.5 pounds oranges for $1.58 per pound.how much did kalani spend on oranges ?
Tcecarenko [31]

To find the answer for this simply multiply 2.5 by 1.58

2.5 x 1.58= 3.95

So Kalani spent a total of $3.95 on oranges!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • After school, a student jogged from school to the library. it took the student 35 minutes to get to the library, where he spent
    15·1 answer
  • Find the solution to the system of equations. You can use the interactive graph below to find the solution. {y=-x+2 {y=3x-4
    10·1 answer
  • 3x cubed * y squared * 12x squared *y*z
    7·1 answer
  • What are the values of sin α and tan α, if α is an acute angle in a right triangle: cosα= 5/13
    8·1 answer
  • It takes Naomi 4 minutes to run 5 laps. How long does it take her to run 30 laps? Use a table, double number line, tape diagram
    9·1 answer
  • The Ratio of Marbles is 3 green: 7 blue: 5 red. If a bag of marbles has 225 marbles in it,
    5·1 answer
  • Can you please show me how you do this problem im having trouble with it thanks!
    6·2 answers
  • GIVING BRAINLIEST TO WHOEVER ANSWERS THIS ASAP PLSSSS
    10·2 answers
  • A 3-yard roll of waxed paper costs $9.81. What is the price per foot?
    7·1 answer
  • X/13 - 1 = 5x/2 + 1/2<br>please answer the question pls pls pls pls ​
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!