1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
salantis [7]
2 years ago
14

Oel visits a department store to pick a pack of salted mixed nuts. A pack of 15 oz. Is priced at $7.50 and the offer on a pack c

ontaining 25 oz. Is $11.75. Which pack is the better buy
Mathematics
1 answer:
vaieri [72.5K]2 years ago
4 0
The 24 ounce one ig because if you divide 7.50 by 15 you’ll find out that it’s 0.50€ per ounce. You’re saving money and getting more for the 25 pack because it should originally be $12.50 but they are giving you 10 more ounces for just $11.75
You might be interested in
Write 2 quadratic equations that are NOT equivalent, each forming a graph with X-
Elina [12.6K]
Help me I’ll mark you brainly!xikakdkdkdjjsjdjdieixiwiisisixkixzkksisisisxxiixidisisoosososososososziiss Help me I’ll mark you brainly! Help me I’ll mark you brainly!
5 0
3 years ago
A quadrilateral is inscirbed in circle o. the angle measures the quadrilateral in degrees are given by the expressions shown in
Llana [10]

Answer:

A. 65 degrees

Step-by-step explanation:

5 0
1 year ago
Solve x + 2∕5 = 1∕3 for x.
Naya [18.7K]

Answer:

2.2360679775

I hope this helps

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
If f(x) = 5x - 12, what is f2)?<br> O A. -22<br> O B. 10<br> O C. -2<br> D. 2
Step2247 [10]

Answer:

C , -2

Step-by-step explanation:

Replace X in the equation with 2

f(2) = 5(2) - 12

f(2) = 10-12

f(2) = -2

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz need answers by today
cestrela7 [59]

Answer:

the 2

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the square root of 164
    11·2 answers
  • How can I divide 43 into 50???
    13·1 answer
  • Write the expanded form and the word form for 7.436
    7·1 answer
  • Gina has $72 in $1 bills, $5 bills, and $20 bills. If she has three times as many $1 bills as she has $5 bills, and only half as
    8·1 answer
  • Which ordered pair is a solution to this equation? 5x - 10y = 35 (7, 1) (1, -3) (8, -4) (-2, 6)
    11·1 answer
  • (12x - 26)° / 50°<br> What the answer?
    6·1 answer
  • Straight line parrelel to 4y=3x+5
    13·1 answer
  • 25 points for right answers
    13·2 answers
  • Find the interquartile range (IQR) of the data in the dot plot below. jokers in each of Marcie's card decks
    6·2 answers
  • Who goes to Catonsville middle school pls answer
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!