1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Daniel [21]
3 years ago
14

Yolanda bought .5 pounds of grapes for $3.99. Find the unit rate

Mathematics
2 answers:
scZoUnD [109]3 years ago
7 0
7.98 for one pound of grapes
Airida [17]3 years ago
3 0

Answer:

1 pounds of grapes it is 7.98$

Step-by-step explanation:

HOPE THIS HELPS

PLZZ MARK BRAINLIEST

You might be interested in
What is the difference between 480 °C<br> – 60 °C
vazorg [7]

Answer:

540

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I’ll give brainliest
Rina8888 [55]
The picture is kind of blurry and I can’t make out the formulas. /:
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ratio of 15 days over 3 jobs
Ann [662]
You need to divide the two numbers. 15/3 = 5

For every 5 days you do 1 job

5:1
7 0
3 years ago
A Salesman worked on a weekly salary of $180.00 . To this was added a commission of 5% on all sales over $500. It his sales for
Anvisha [2.4K]
250x.05 = 12.5 + 180 = 192.50
4 0
2 years ago
Suppose that y varies directly with x<br> and y = 10 when x = 20. What is y<br> when x = 15?
tresset_1 [31]

Answer: y = 7.5

Step-by-step explanation:

Suppose that y varies directly with x

That is, y∝x

Convert y∝x to a full equation by introducing a constant k to the right hand side.

Therefore, y = kx

Given that y = 10 and x = 20

Substitute y and x in the equation above. We have;

10 = k(20)

10 = 20k

20k = 10

k = 10/20

k = 0.5

Since k = 0.5, the equation y = kx becomes y = 0.5x

Now, to find y if x = 15, substitute x in equation y = 0.5x

Therefore, y = 0.5(15)

y = 7.5

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Write an inequality to represent the real-world problem. Then complete the statements. Bradley makes less than $8 per hour. The
    7·1 answer
  • Whats the gcf of 48 and 78
    11·2 answers
  • I'm having trouble trying to understand this. Can someone please help me with this question?
    8·1 answer
  • HELP PLEASE. ILL GIVE YOU POINTS
    14·1 answer
  • What is the area of a rectangular driveway measuring 20 feet long &amp; 15 feet wide​
    11·2 answers
  • Triangular prism how many faces edges and vertices?
    15·1 answer
  • Find the value of x. pls will give brainliest for correct answer <br><br>​
    7·1 answer
  • Judie bought a new necklace. The original price was $80 and the discount was 15% off. What was the sale price of the necklace?
    13·2 answers
  • Please help i dont get thissss!!!
    11·1 answer
  • Yo does anyone know how to do this?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!