1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ValentinkaMS [17]
3 years ago
5

(ii) 5ab +5 - 6ab - 1 How to do this ?

Mathematics
1 answer:
kati45 [8]3 years ago
7 0

Answer:

5ab- 6ab + 5-1

= ab +6 is the answer

You might be interested in
Find three consecutive integers whose sum is six times the greater integer
Zepler [3.9K]
3 times 6 18 and do that 6 times add

4 0
3 years ago
3. Kanyla makes and
Triss [41]

Answer:

$23

Step-by-step explanation:

1 phone case = $12

4 phone cases = 12 * 4 = $48

Table = $25

4 phone cases - Table = 48 - 25 = $23

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
There is a bag with 6 marbles. Three marbles are blue, 2 are red and 1 is green. What is the probability that you will randomly
Dominik [7]

Answer:

Mike is not correct.

Step-by-step explanation:

The probability is an "out of" statement. meaning out of all 6 marbles if 2 are red how what is the probability of choosing a red marble the answer is 2 out of 6 or 1/3 or 0.3333333etc. For green the probability is 1 out of 6 or 1/6 or 0.16666666etc

8 0
3 years ago
Larissa is on vacation and wants to rent a bicycle to explore the town. She pays a $10 flat fee and then $12 per hour for the re
Romashka [77]

Answer:

y = 12x + 10

Step-by-step explanation:

Edge, let me know if you got it right.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Use the rules of equations and inverse operations to solve the equation 3x^2=;8
PtichkaEL [24]

8-2 and then 3 divided by 6 which will give you 0.5 so x=0.5

4 0
3 years ago
Other questions:
  • How can I explain with mental math
    9·1 answer
  • Determine and state one combination of hours that will allow Edith to earn at least $80 per week while working no more than 15 h
    8·1 answer
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00? what is the unit cost
    8·2 answers
  • Use the inequality 18 &lt; -3(4x - 2)<br> Solve the inequality for x. <br> Show your work.
    11·1 answer
  • Write the following as an algebraic expression: 7 less than 3 times x.
    5·2 answers
  • $6.00 times 200 per day times 65.00 per day for saftey
    9·1 answer
  • 1:rosalie is refinishing her basement. 4m by 6m are the dimentions of rosalies rectangular basement.how much tile would she need
    8·1 answer
  • Click an item in the list or group of pictures at the bottom of the problem and, holding the button down, drag it into the corre
    8·1 answer
  • Betwermie which of the following relation ships are true. select one that applies
    7·2 answers
  • A train travels 625 kiy north in 15 hours. What is the bus's velocity?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!