X= 18
So that you can help yourself better use Math-way!!
Answer:
2
Step-by-step explanation:
Answer:
0.4875 cents per ounce
Step-by-step explanation:
16 ounces per pound
1.75 lbs x 16 = 28 ounces
$13.65/28 ounces = .4875 cents/ounce
Check: 0.4875 cents x 28 ounces = $13.65
<h3>
Answer: 2p + 3q</h3>
Work Shown:
log(200) = log(2^3*5^2)
log(200) = log(2^3) + log(5^2)
log(200) = 3*log(2) + 2*log(5)
log(200) = 3*q + 2*p
log(200) = 2p + 3q
The log rules I used were
log(A*B) = log(A)+log(B)
log(A^B) = B*log(A)
78 rounded to the nearest tenth is 80