1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zimovet [89]
3 years ago
15

Please help 7th grade math

Mathematics
2 answers:
gulaghasi [49]3 years ago
6 0

Answer:

75

Step-by-step explanation:

15 x 5 = 75

Arada [10]3 years ago
3 0

Answer:

75 miles

Step-by-step explanation:

since 1 inch is 15 miles and there is 5 inches, multiply 5 bh 15

You might be interested in
If 10 pounds of sugar cost $18.54, how much will 15 pounds of sugar cost?
emmainna [20.7K]
15 pounds of Sugar will cost $27.81.
18.54/2=9.27. 9.27*3=27.81. So your total answer would be $27.81.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve 9≥x+15.<br><br> The solution is ___
Lana71 [14]

Answer: 6

Step-by-step explanation:

15 - 9 = 6 to the quadratics x inequalities formula x b to the power of \int\limits^a_b {x} \, dx

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
In one week, the 9th grade class recycled 9 2/3 pounds of glass and 12 3/4 pounds of newspaper. How many more pounds of newspape
mariarad [96]
15 4/5 because we are adding
7 0
2 years ago
Brandon picked 14 of a pound of cherries. That afternoon, Brandon's brother ate 12 of the cherries. How many pounds of cherries
stellarik [79]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

Brandon picked 14 pounds of cherries but later in the afternoon Brandon's brother ate 12 so you would subtracts

14-12 = 2

8 0
3 years ago
A bag of marbles contains 15 blue marbles and 25 green marbles. Which of the
d1i1m1o1n [39]

Answer:

5/8

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Julio bought 4 pencils and 3 erasers for $0.37 and David paid $0.33 for 3 pencils and 4 erasers. What is the cost of one pencil?
    9·1 answer
  • Please help me idk this
    10·1 answer
  • What is the solution to this inequality? <br> +8&lt;5
    7·1 answer
  • How many pieces of pie will you have if 4 banana caramel cream pies are sliced into 1 8 servings? A) 12 B) 18 C) 24 D) 32
    6·2 answers
  • Find the repeating decimal between -2 1/3 and -2 1/5.
    6·1 answer
  • Solve the system of equations algebraically
    15·1 answer
  • 1/4 | x + 2 | + 7 = 5
    8·1 answer
  • What is the slope of a line that is perpendicular to the line whose equation is<br> y= 4x – 3?
    10·2 answers
  • Help!!!!!!!!!!!!!!!!!
    10·1 answer
  • I had 3 apples. I add 2 more apples. How many apples do I have?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!