Answer:
$170.14
Step-by-step explanation:
4,861 / 1,000 = $4.861 per gallon
35 x $4.681 = $170.135, so you need to round up to the nearest penny
<span>If two angles are supplementary to the same angles, then "Their sum would be equal to 180 degrees"
Hope this helps!</span>
15 goes into 18 once with 3 remainder.
18/15-15/15=3/15=1/5
So the answer is:
Answer:
11/24 cup
Step-by-step explanation:
What you would do is add 1/8 plus 1/3. To add two fractions, each much have the same denominator. In this case, you would need to multiply 1/8 into 3/24 by multiplying 1/8 by 3 on the denominator and numerator. For 1/3, multiply each the numerator and denominator by 8 getting the fraction 8/24. Now you can line up each fraction and add the numerators, keeping the denominator at 24. That answer would be 11/24. This cannot be simplified, so the answer is 11/24 cup of food.
Whenever you are confused with assignments, it is best to tell your parent to help you or teacher the next day. Hope this helps though!