1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scoundrel [369]
3 years ago
8

Elisa puts $1,000 into each of 2 bank accounts.

Mathematics
2 answers:
Dafna1 [17]3 years ago
8 0

Answer:

How much money will be in Account A at the end of 3 years? $ ⇒ 1092.73

How much money will be in Account B at the end of 3 years? $112

Step-by-step explanation:

daser333 [38]3 years ago
8 0

Answer:

exponential

linear

$1092.73

$1120

account b

account a

Step-by-step explanation:

on the test now.

You might be interested in
Joe has an ice cream stand. last week he spent $85 for ice cream and supplies. he earned $125. what was his profit?
Elodia [21]

Answer:

40 dollars

Step-by-step explanation:

Profit is what he earned minus his costs

Profit = 125 -85

Profit = 40

3 0
2 years ago
$1,200 is deposited into an account with 4.5% simple interest. How much would it earn in interest after 3 years?
zalisa [80]

Answer:

$162

Step-by-step explanation:

$1200 x .045 = $54 x 3 years = $162

8 0
3 years ago
Solve −(3x − 2) = −4(x + 1) − 4.
Stella [2.4K]
-(3x-2)=-4(x+1)-4
-3x+2=-4x-4-4
-3x+4x=-4-4-2
x=-10
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
On a​ map, 1 inch equals 25 miles. Two cities are 9 inches apart on the map. What is the actual distance between the​ cities?
Nataly [62]

Answer:

225 miles

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points) Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins
bija089 [108]
1.49/6 = 0.248 per oz
3.59/13 = 0.276 per oz

lowest price is A. 6 oz for 1.49
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Eli has 8 black pens and 5 in his desk drawer. He also has 3 yellow highlighters, 4 green highlighters, and 5 pink highlighters
    6·1 answer
  • 3x+7=8x+7<br><br> a. infinite solutions<br> b. one solution<br> c. no solution
    11·1 answer
  • I'm in a tight spot I need these finished and idk how to solve them. What are the answers?
    7·1 answer
  • Mrs Simpson class has 10 girls and 15 boys what is the ratio of girls to boys
    6·1 answer
  • 5/6 divided by 3????? Pls help
    11·2 answers
  • Una función impar con quien tiene simetría?
    6·1 answer
  • F(x)= x^2 + 10f(x)=x
    13·1 answer
  • Which numbers are a distance of 2 units from 8 on a number line?
    7·2 answers
  • Jessie runs 8 yards every 2 seconds. How many feet does Jessie run in 10 seconds?
    6·2 answers
  • Odette made this jewelry box by combining two rectangular boxes.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!