1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kykrilka [37]
3 years ago
9

Find the slope of the line with x intercept 9 and y intercept of -2

Mathematics
1 answer:
elena-s [515]3 years ago
8 0

Answer:

2/9

Step-by-step explanation:

Find the slope of the line with x intercept 9 and y intercept of -2

Given that the equation of the line is y = mx+b

x intercept occurs when y = 0

The coordinate of x intercept is (9,0)

y intercept occurs at x = 0

The coordinate of y intercept is (0, -2)

Slope m = y2-y1/x2-x1

m = -2-0/0-9

m = -2/-9

m = 2/9

Hence the required slope is 2/9

You might be interested in
1a. What is the product of 2x - 3 and 5x^2 - 2x + 6? Work and Answer:​
kiruha [24]

Answer:

I dont know.. sorry.......

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the cardinality of the set B = { 5, 6, 7, … , 100}
vaieri [72.5K]

The cardinality of the set B is given to be 96.

<h3>What is the cardinality of a set?</h3>

This is the term that is used to refer to the number of elements that a given set can be said to contain.

This is a set that has numbers that ranges from 5 to 100, this tells us that the numbers 1, 2, 3, 4 are excluded from the set.

Hence the total numbers excluded is 4. 100 - 4 = 96

Therefore from 5 to 100, the total 9 and the cardinality of the set B is 96.

Read more on the cardinality of a set here: brainly.com/question/23976339

#SPJ1

3 0
1 year ago
Wanda took out a personal loan for $16,000 at 9% simple interest how much interest will she pay after 5 years?
alekssr [168]
Interest = $16000 * 9/100 * 5 = $7200
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is the equation of the line that is parallel to y=35x+8 y = 3 5 x + 8 and goes through point (-10,4)?
xeze [42]

Slope-intercept form of a line is y=mx+b.

Where m= slope and b= y-intercept.

First step is to compare the given equation y=35x+8 with the above equation to get the value of m.

After comparing the two equations we will get m=35.

Slope of paralle lines always equal which means slope of a line which is parallel to the above line will also be 35.

Now the line is passing through (-10,4).

Point slope form of a line is :

y-y_{1} =m(x-x_{1} )

Next step is to plug in m=35, x1=-10 and y1=4 in the above equation. So,

y-4=35(x-(-10)

y-4=35(x+10)

y-4=35x+350

y=35x+350+4

y=35x+354.

So, the equation of the line is y=35x+354.

4 0
3 years ago
Seven x's and 3y's cost as much as 4z's. One z costs as much as 1x plus 1y together. How many x's cost as much as 1y?
Pie

Answer:

Step-by-step explanation:

Equations

7x + 3y = 4z

<em>Second equation</em>

x + y = z                          Multiply the entire equation by 4

4[x + y = z]                      Now distribute the 4 through the equation

4x + 4y = 4z                    Both equations = 4z. Equate the lefts.

<em>Third equation   </em>

7x+3y = 4x + 4y              Subtract 3y from both sides

7x + 3y -3y = 4x + 4y -3y

7x = y + 4x                      Subtract 4x from both sides

7x - 4x = y + 4x - 4x       Combine

3x = y

Answer: 3x = y

6 0
2 years ago
Other questions:
  • segment AB is dilated from the origin to create segment A prime B prime at A' (0, 6) and B' (6, 9). What scale factor was segmen
    6·1 answer
  • Heeeeeeeelp!!!!!!!!!!!
    5·1 answer
  • A new 70-inch tv is on sale. With sales tax 5%, the cost of the tv is $3150. What is the purchase
    7·1 answer
  • PLZ HELP I WILL MARK BRAINLIEST!!!!given:TRIANGLE ABC,m FIND:m
    12·1 answer
  • A traffic helicopter descends 167 meters to be 349 meters above the ground, as illustrated in the diagram to the right. Write an
    15·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59
    5·2 answers
  • Answer the following in usual form ​
    14·1 answer
  • A cell phone provider offers a plan that costs ​$20 per month plus ​$0.20 per text message sent or received. A comparable plan c
    11·2 answers
  • JK and LM are straight lines. Find /NOK.<br> ( help me pls)<br>​
    15·1 answer
  • HELP ME WITH THIS AND ILL INBOX YOU MY DISNEY PLUS LOGIN
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!