1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Margaret [11]
3 years ago
11

Anna and Bobie joined two different swimming classes at the same time.

Mathematics
2 answers:
Black_prince [1.1K]3 years ago
7 0

Answer: It would be 10 months for the price of $320.

Step-by-step explanation:

jeyben [28]3 years ago
6 0

Answer:

It would be 10 months for the price of $320.

Step-by-step explanation:

First we need to find how much Anna's swimming charge and Bobie's charge is.

PA=70+t The price of the month equals to the starting fee and monthly charge

120=70+2t The price of 2 months times the monthly charge

50=2t

25=t           is Anna's monthly charge

PB=250+t   is Bobies starting price and monthly charge

264=250+2t is the month charge for Bobie after 2 months

14=2t

7=t              is Bobie's monthly charge

70+25x=250+7x    We need to find x which is what month will satisfy both equations

25x=180+7x         Subtract 70 from both sides

18x=180                Subtract 7x from both sides

x=10                      divide 18 from both sides

Now we have the months that satisfy both equations we need to find the total price that matches with it. So we plug it back into both equations.

PA=70+25x                                               PB=250+7x

PA=70+25(10)                                            PB=250+7(10)

PA=70+250                                               PB=250+70

PA=320                                                      PB=320

You might be interested in
Eric took a test with 15 questions. he answered 2/5 of the questions correctly, how many did he get wrong?
givi [52]

Answer: 9

3/5's of 15 = 9

7 0
3 years ago
Caitlin has 4 and 3/4 lb of place use 1 1/10 pound to make a cup and another 2 pounds to make a jar how many pounds are left
g100num [7]
We know that
4 3/4---------> (4*4+3)/4----------> 19/4
1 1/10-----------> (10*1+1)/10----> 11/10

[pounds left]=[(19/4)-(11/10)-(2)]----> (10*19-4*11-40*2)/40
=(190-44-80)/40-------> 66/40---------> 1.65 pounds
1.65-----> 1 65/100--------> 1 13/20 pounds

the answer is 1.65 pounds  (1 13/20 pounds)


7 0
3 years ago
How long is a mac address? select one:
geniusboy [140]
Hey there!

A MAC, or Media Access Control, Address is a unique identifier that is assigned to devices connected to a network. It is 6-bytes, or 48-bits, in size. It follows the format MM:MM:MM:SS:SS:SS, where the first 3-bytes are the identification number of the manufacturer and the second 3-bytes are the serial number assigned by the manufacturer. 

Your answer will be D. 

Hope this helped you out! :-)
8 0
3 years ago
Please help it’s for 50 points
amid [387]

Step-by-step explanation:

3√8 is irrational number, and

2√18 is also irrational number

3√8 + 2√18 =

3×2√2 + 2×3√2 =

6√2 + 6√2 = 12√2

so, 12√2 is irrational number.

the correct answer is

A. the sum of two irrational numbers is irrational.

4 0
3 years ago
What is 2.16 repeated as a decimal
Zarrin [17]
Ok, so what we want to do here is first remove the repeating decimal.

x=2.16 repeating
10x=21.6 repeating
100x=216.6 repeating

Subtract 10x=21.6 repeating from 100x=216.6 repeating. This will get rid of the repeating numbers.

100x=216.6 repeating
-10x=21.6 repeating
__________________
90x=195

Divide both sides by 90.

x=195/90

Now you can simplify that into 13/6.


5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the square root of twenty-five
    5·1 answer
  • Which expressions are equivalent to -3 -(7.5+4)
    6·1 answer
  • I thought the volume of a cone is (1/3) times 3.14 times height?
    12·1 answer
  • Will Give Brainliest. Type the correct answer in each box. Round your answers to the nearest whole number.
    8·1 answer
  • 3 tons of bark cost $15,540.00. What is the price per pound ?
    13·1 answer
  • Over which interval(s) is the function decreasing?
    13·1 answer
  • Filter A is cleaned immediately after it has
    6·1 answer
  • 6.-Un submarino está 32 metros bajo el nivel del mar y un avión a 18
    7·1 answer
  • ……………………………………………..()1!-!/
    13·1 answer
  • -3x+7=28 what am i supposed to do once i get it to be -3x=21
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!