1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
riadik2000 [5.3K]
2 years ago
5

For the function determine:

Mathematics
1 answer:
kifflom [539]2 years ago
4 0

Answer:

answer for number a is 3/2

answer for number b is 6

answer for number c is 8

You might be interested in
Help me 7th grade math please
Stolb23 [73]

Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

The 29.2 ounce bottle is better

Step-by-step explanation:

13.5 ounce bottle for $2.19

a 29.2 ounce bottle for $5.37

find the ratios

13.5/2.19 = $6.16 per unit

29.2/5.37 = $5.44 per unit

3 0
2 years ago
4. Solve the following equation:<br> is<br> 2x + 10 =17
klasskru [66]
X=7/2 which is equal to 3.5
7 0
3 years ago
Karen purchased a used vehicle that depreciates under a straight line method the initial value if the car is 4400 and the salvag
emmasim [6.3K]
It is expected to depreciate from 4400 to 800 in 6 years. The depreciation per year is the ratio
  depreciation per year = (total depreciation) / (number of years)

The total depreciation is the change in value, so the depreciation per year is
  (4400 - 800)/6 = 600

Karen expects the vehicle to depreciate by 600 each year.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do I find Trig ratios
nadya68 [22]

Trig ratios can only be used on right triangles with acute measures.

If given an angle and there are adjacent and opposite sides, then use tan(opposite/adjacent)

If given an angle and there is an adjacent side and a hypotenuse, then use cosine(adjacent/hypotenuse)

If given an angle and there is an opposite and adjacent side, then use sin(opposite/hypotenuse)

A common mnemonic device used to memorize the trig rules is SOH-CAH-TOA

8 0
3 years ago
This question is hard I don't get it
Sphinxa [80]
That is coordinates, when I got that in school I had to do up a table abt it and do a graph
8 0
3 years ago
Other questions:
  • 5x^2+11x=0 quadratic equation
    7·1 answer
  • What is the distance between P(12, 4) and Q(-8, 2)
    9·2 answers
  • What is one way to remember that one-fourth is the same as 0.25? Next, explain how 1/2 is the same as 0.5.
    7·1 answer
  • Solve for t. You must write your answer in fully simplified form.<br> -19 = 7t
    12·2 answers
  • Five boxes of fruit snacks cost $22.50.
    15·1 answer
  • Can someone please help me with these question? Thanks!
    9·1 answer
  • Given m||n, find the value of x.<br> (7x-30)<br> (6x-10)
    12·1 answer
  • Alex and glen share a 30 ounce bucket of clay by the end of the week alex has used 1/10 of the bucket and glen has used 2/5 of t
    12·1 answer
  • Julie is roller skating. She can skate 16 mile in 2 minute. What is Julie's rate in miles per minute?
    11·2 answers
  • Will you help me i am have a lot of trouble on this on
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!