Answer: 13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
The 29.2 ounce bottle is better
Step-by-step explanation:
13.5 ounce bottle for $2.19
a 29.2 ounce bottle for $5.37
find the ratios
13.5/2.19 = $6.16 per unit
29.2/5.37 = $5.44 per unit
X=7/2 which is equal to 3.5
It is expected to depreciate from 4400 to 800 in 6 years. The depreciation per year is the ratio
depreciation per year = (total depreciation) / (number of years)
The total depreciation is the change in value, so the depreciation per year is
(4400 - 800)/6 = 600
Karen expects the vehicle to depreciate by 600 each year.
Trig ratios can only be used on right triangles with acute measures.
If given an angle and there are adjacent and opposite sides, then use tan(opposite/adjacent)
If given an angle and there is an adjacent side and a hypotenuse, then use cosine(adjacent/hypotenuse)
If given an angle and there is an opposite and adjacent side, then use sin(opposite/hypotenuse)
A common mnemonic device used to memorize the trig rules is SOH-CAH-TOA
That is coordinates, when I got that in school I had to do up a table abt it and do a graph