$10.62 / 61lb =$7.05 / 4 lb
se invierte $7.05 y 61 lb
$10.62/ $7.05 =61lb / 4lb
simplifica
$3.54/$2.35=61/4lb
It is Constant. The cost per pound is 2.50 dollars. two would be on the x-axis, and 5 dollars would be on the y-axis. likewise, 3 would be on the x-axis, and 7.50 dollars is on the y-axis. 5 pounds would cost : $12.50
Let N be the number of items sold and p the price.
Since the variation is inverse, then the relation between N and p is:

For N=20000 and p = $9.5, we get the formula:

If p = 8.75, then the number of items sold can be computed using the formula:
Answer:
4y is not a like term.
Step-by-step explanation:
Unlike the other variables, 4y has a y instead of an x. The numbers with an x variable can all be combined, but 4y can't be combined with an x variable.
Answer:
Moderate
Step-by-step explanation:
I think sorry if its wrong