1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bad White [126]
3 years ago
9

15x5>75 truth or false

Mathematics
1 answer:
Leokris [45]3 years ago
6 0

Answer:

False

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The annual salaries of the ten employees of a small company are shown.
Evgesh-ka [11]

Answer:

40,000

Step-by-step explanation:

8 0
4 years ago
Which one is bigger 64 in or 5 ft
anzhelika [568]
64 inches is greater than 5ft. There are 12 inches in a foot. You should divide 64 by 12. You will get 5.333 (repeating, in this instance we will round up to 5.4)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help with this problem too
liq [111]
132 drinks were in stock initially
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
2x - 2y = 10 and x + 2y = 11
Rufina [12.5K]

Answer:

Step-by-step explanation:

What are u asking for x or y

7 0
3 years ago
The formula v=√64h can be used to find the velocity v in feet per second of an object that has fallen h feet. Find the velocity
zhuklara [117]

Answer:

  B)  43.82 feet/sec

Step-by-step explanation:

Fill in the number and evaluate:

  v = √(64×30) = √1920 ≈ 43.82 . . . . ft/s

_____

Of course, √(64h) can be simplified to 8√h. You know that √30 lies between 5 and 6, so the velocity lies between 8·5 = 40 and 8·6 = 48. There is only one answer choice in that range.

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What do the numbers listed for an element on the periodic table represent?
    9·1 answer
  • If Adam orders a book from Store X, how much will he owe to the nearest cent? The tax rate only applies to the cost of
    12·2 answers
  • A baseball team played three consecutive home games. The first game was attended by 28,453 people. The second game was attended
    13·1 answer
  • URGENT PLEASE HELP !!!
    12·1 answer
  • Smart people help me please​
    6·2 answers
  • Find the length of ab
    8·1 answer
  • Find the slope between the given two points (5,3) and (5,-9)
    11·2 answers
  • Please help!!!! Will give Brainliest!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    8·1 answer
  • The cost of a Kit-Kat is $0.04 more than the cost of a Snickers. If you buy 4 Kit-Kats and 8 Snickers, the total cost is $12.76.
    10·1 answer
  • (
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!