1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tiny-mole [99]
3 years ago
6

Alyssa had 45$ to spend on 6 snacks.after buying them she had 12$ left how much did each snack cost?

Mathematics
2 answers:
Radda [10]3 years ago
3 0

Each snack cost $5.50

You start with $45, and afterwards end up with $12, so subtract 12 from 45 and you end up with 33. Then divide 33 by 6, since she bought 6 snacks, and you get $5.50.

Vilka [71]3 years ago
3 0
Divide $45 with $12, you get $3.75

To check your answer, $12 x $3.75 = $45

Each snack costs $3.75
You might be interested in
The students in Jeremiah's grade voted to select a guest speaker. 45 students voted for a famous athlete. If there are 90 studen
Ghella [55]

Answer:

50%

Step-by-step explanation:

45 is half of 90. A percent is out of 100. So when you split 100 in half, it equals 50. The answer is 50%. Glad I could help!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The graph below shows the cost of pens based on the number of pens in a pack. What would be the cost of one pen? A graph is show
Pepsi [2]
The answer is 1.75 dollars for one

Please Give Me Brainliest Answer :D
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify 3 x (7 - 2) + 6
erastovalidia [21]

Answer: 1

Step-by-step explanation:

8/-4 ÷ -3/9

8/-4 × 9/ -3 = 6

5 0
3 years ago
Help me please I don’t . Get so please give me the answer
Ede4ka [16]

Answer:

1953125

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is an equation of the line that passes through the points (8,-8) and (-5,-8)
Vanyuwa [196]

Step-by-step explanation:

steps are in picture above.

<u>N</u><u>o</u><u>t</u><u>e</u><u>:</u><u>i</u><u>f</u><u> </u><u>y</u><u>o</u><u>u</u><u> </u><u>n</u><u>e</u><u>e</u><u>d</u><u> </u><u>t</u><u>o</u><u> </u><u>a</u><u>s</u><u>k</u><u> </u><u>a</u><u>n</u><u>y</u><u> </u><u>question</u><u> </u><u>please</u><u> </u><u>l</u><u>e</u><u>t</u><u> </u><u>me</u><u> </u><u>know</u><u>.</u>

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the area of the crescent-shaped region (called a lune) bounded by arcs of circles with radii r = 2 and r = 14
    10·1 answer
  • Which set of side lengths is a Pythagorean triple? 2, 3, 13 5, 7, 12 10, 24, 29 11, 60, 61
    12·2 answers
  • Madison used a coordinate plane to map out an L-shaped
    15·1 answer
  • Mr.Katz used 1 3/8 cans of paints to cover 1/6 of the building. How many cans of paint will he need to cover the entire building
    9·1 answer
  • What is the value of b if 9+b=-8
    14·2 answers
  • 5(x-2)= 3(x+4)<br><br> What is the answer to this equation?
    12·2 answers
  • (2,-2) and (4,1).<br> Y=
    5·1 answer
  • The product of the sum and the difference of 8x and 4y
    10·2 answers
  • NO LINKS PLEASE and make sure it's correct
    15·1 answer
  • Select the correct answer.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!