1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Free_Kalibri [48]
3 years ago
7

1.ayah bersepeda motor ke rumah nenek yang jaraknya 9 km dalam waktu 15 menit.berapa km / jam kecepatan sepeda motor?

Mathematics
1 answer:
Helen [10]3 years ago
5 0
Halkalar ne zaman istersen gel ben
You might be interested in
How to factor 2x^2+x-15
nekit [7.7K]

Answer:

(2x - 5) • (x + 3)

Step-by-step explanation:

Step-1 : Multiply the coefficient of the first term by the constant   2 • -15 = -30


Step-2 : Find two factors of  -30  whose sum equals the coefficient of the middle term, which is   1 .


     -30    +    1    =    -29

     -15    +    2    =    -13

     -10    +    3    =    -7

     -6    +    5    =    -1

     -5    +    6    =    1    That's it


Step-3 : Rewrite the polynomial splitting the middle term using the two factors found in step 2 above,  -5  and  6

                    2x2 - 5x + 6x - 15


Step-4 : Add up the first 2 terms, pulling out like factors :

                   x • (2x-5)

             Add up the last 2 terms, pulling out common factors :

                   3 • (2x-5)

Step-5 : Add up the four terms of step 4 :

                   (x+3)  •  (2x-5)

            Which is the desired factorization


Final result :

 (2x - 5) • (x + 3)

4 0
2 years ago
What is the solution to ? ​
grandymaker [24]
The solution is....................
5 0
3 years ago
There are 347 students going on a field trip. Each bus holds 44 students. If each bus costs $95, is the total cost of the buses
nevsk [136]

Answer:

Total cost= $760

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Number of students= 347

Each bus holds 44 students.

Bus cost= $95

<u>First, we need to determine the number of buses needed:</u>

Number of buses= total students / student per bus

Number of buses= 347 / 44

Number of buses= 7.88 = 8 buses

<u>Now, the total cost:</u>

Total cost= 8*95

Total cost= $760

6 0
3 years ago
Which expressions are equivalent to 10a - 25 + 5b10a−25+5b10, a, minus, 25, plus, 5, b?
Rainbow [258]

Answer:

Answer: (2a - 5 + b)5

Answer: 10 x (a - 2.5 + 0.5b)

Answer: (-2a + 5 - b) ⋅ (-5)

4 0
3 years ago
Sarah has to pay a one-time $300 deposit for her apartment. Each month she pays $700 for rent. How much would Sarah pay for “n”
Alex73 [517]

Answer:

700n + 300

Step-by-step explanation:

We know that no matter what happens, Sarah has to pay a One-Time $300 for her deposit.

Now, we know that for every month she stays in the apartment, it will cost her $700.

So, we can come up with a formula to find out how much she would pay:

700n + 300

Hope this helps!

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 2x-4y=8<br>y=1/2x+6<br><br>help your supposed to substitute but I dont know how​
    10·1 answer
  • Given the following sets.
    12·1 answer
  • Which equation represents the line shown in the graph below? y = 5x + 2 y = 2x — 5 y = 2x + 5 y = 5x — 4
    6·1 answer
  • Clavins home is located at the midpoint between Fast pizza and pizza now,Fast pizza is a quarter mile away from calvins home.How
    11·1 answer
  • Help!!! IXL! plzzzzzz.Quick
    6·2 answers
  • Simplify<br> 4x^2(-2x^2-9)
    10·2 answers
  • A piece of ribbon that is 8 and 1/3 yards long will be cut into 5 equal pieces to make bows. How much ribbon will be used foe ea
    6·2 answers
  • The cost of buying salad from a salad bar is at least $4.50 per pound. Which inequality represents the price per pound of salad?
    5·2 answers
  • If 18 out of 40 snacks are sweet how many sweet snacks will there be per 100 snacks
    14·2 answers
  • I will give crown if answered right i just need to check my work
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!