1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zalisa [80]
3 years ago
6

What is 7x10^-6? Will give brainliest!

Mathematics
1 answer:
AleksAgata [21]3 years ago
3 0

Answer:

.000007

Your question was in scientific notation. You move the decimal back 6 times.

You might be interested in
Laura creates a rectangular prism with wooden cubes. Each cube has an edge length of 3/4 inch. she uses a total of 240 cubes. th
kirill115 [55]

Answer:00.24

explanation:

Just add the decimal form and multiply the 240 with the decimal of the 3/4

6 0
3 years ago
PLSSSSS HELPPP
lorasvet [3.4K]
Do 2.63 x 3 to check ur answer
3 0
3 years ago
Willie and anjali each improved their yards by planting daylilies and ivy. They bought their supplies from the same store. Willi
Fiesta28 [93]

Answer:the cost of one day lily = $9 and cost of one pot of ivy = $2

Step-by-step explanation:

Step 1

let day lilies be rep as d

and ivy be represented as i

So that The expression for what Willie spent on  12 day lilies and 4 pots of ivy = $116 be

12 d+ 4i = 116 ---- equation 1

and for Anjali spending  $60 on 6 day lilies and 3 pots of ivy be

6d+ 3i = $60------ equation 2

Step 2 --- Solving

 12 d+ 4i = 116 ---- equation 1

6d+ 3i = $60------ equation 2

Multiply equation 2 by (2) and subtracting equation 1  from it

12d+ 6i= 120

--12 d+ 4i = 116

2 i= 4

i = 4/2 = 2

TO find d, putting the value of i = 2 in equation 1 and solving

12d+ 4(2) = 116

12d= 116-8

12d= 108

d= 108/12= 9

Therefore the cost of one day lily = $9 and cost of one pot of ivy = $2

5 0
3 years ago
A quality analyst wants to construct a sample mean chart for controlling a packaging process. He knows from past experience that
rosijanka [135]

Using it's concept, it is found that the sample mean package weight for Thursday is of 19 ounces.

<h3>What is the mean of a data-set?</h3>

The mean of a data-set is given by the <u>sum of the observations divided by the number of observations</u>.

For Thursday, the package weights in ounces are given by: {18, 19, 20, 19}.

Hence, the sample mean in ounces is of:

M = (18 + 19 + 20 + 19)/4 = 19.

More can be learned about the mean concept at brainly.com/question/24628525

3 0
2 years ago
Prove that the product of the second and third numbers out of four consecutive whole numbers is two greater than the product of
podryga [215]

Let the four consecutive numbers be x,x+1,x+2,x+3.

Now the product of second and third number=(x+1)(x+2)=x²+3x+2=k

Product of first and fourth number=x(x+3)=x²+3x=k-2

A.T.Q

product of second and third number= product of first and fourth number+2

Hence proved

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Mr.Lopez drives his car 12,000 miles each year for 5 years. What is the total number of miles Mr.Lopez drives?
    15·2 answers
  • A) Simplify the expression and explain each step.
    5·1 answer
  • this year the cost of an amusement park pass is 20% more than last year this years cost is described by an expression where p is
    8·1 answer
  • What's the answer nsbdbbdsbzhbcbxbxbdvchxf
    8·2 answers
  • NEED HELP PLEASE AND THANK YOu !
    14·1 answer
  • Person A can paint the​ neighbor's house 3 times as fast as Person B. The year A and B worked​ together, it took them 10 days. H
    10·1 answer
  • Last year Jo paid £245 for her car insurance.
    7·1 answer
  • A circle is centered at the point (5, -4) and passes through the point (-3, 2).
    13·1 answer
  • Donna finished 67% of her homework. What fraction of her homework is completed?
    9·1 answer
  • A bus has three passengers Crew Marty Blakely. Marty's age is 1.5 times Crew's age. Blakely's age is 0.75 times crew's age. If t
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!