Answer:
total output.
Explanation:
for example, a company manufactures 10,000 units of A. Its total variable costs are $50,000, and its total fixed costs are $25,000.
The average variable cost = $50,000 / 10,000 = $5 per unit of A
The average fixed cost = $25,000 / 10,000 = $2.50 per unit of A
The average total cost = $75,000 / 10,000 = $7.50 per unit of A
the answer to this question is 4.70%
Answer: $20,478.78
Explanation:
In 14 years the investment will be,
Gold
10,000/2 = 5000
Then use the compound interest formula
5000 * (1+0.07)^ 14 = $12,892.67
For Certificates of Deposits.
Use the Compound interest formula
Rate and period are in years. Convert to semi annual basis.
3%/ 2 = 1.5%
14 * 2 = 28 periods
= 5000 ( 1+ 0.015) ^ 28
= $7,586.11
Add both
=$12,892.67 + $7,586.11
= $20,478.78
You eat at the time you need to and they service you
Answer:
That would be a shortage.