1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Romashka [77]
2 years ago
6

Pls help i need this answered by tonight :')

Mathematics
1 answer:
Ipatiy [6.2K]2 years ago
7 0

Answer:

pls help i need this answere

You might be interested in
Will give 60 points and brainliest
Katen [24]
I am not sure what you mean, but x=4
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
2x2 + 4x-1<br> - 6x +3x-9
Lady_Fox [76]

Answer:

2x2 + x - 10

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Hi please can you help me this is a new topic and I’m very confused
olchik [2.2K]

Answer: the large jar is cheaper

Step-by-step explanation:

If you divide the £1.54 by 440g and £1.26 by 340g, you'll find which one is cheaper per gram :

1.54/440 = 0.0035

1.26/340 = 0.0037

So, by comparing both prices/gram, you've found that the large jar is cheaper.

8 0
2 years ago
if a taxi charges $3.50 for the first on-fifth of a mile, then $0.55 cents for each additional one-fifth mile, how far can one t
34kurt
Let's forget for the tie being the cost ($3.5)of the 1st fifth of a mile:

Taxi charge excluding $3.5, is $13.95 - $3.5 = $10.45.

If each of the 5th (1/5) of a mile costs $0.55, then with $10.45 we can drive:
10.45/0.55 = 19 fifth of a mile. Add to that the 1st fifth = 20 fifth of a mile
 20 fifth = 20 x 1/5 = 4 miles (answer)

7 0
3 years ago
Kianna and three friends went out to dinner together. The total bill was $58.49. If they each agreed to pay an equal share of th
jonny [76]
Answer:  $15.00 per person.
______________________________
Explanation:
______________________________
 Given that there are "4 people" (that is, "Kianna and three friends");
____________________________________________________
and a total of "$58.49" ; to be divided equally among 4 (four) people;
______________________________
 we are asked to <em><u>estimate</u></em> the amount that EACH person will pay.
______________________________
For an <em><u>ESTIMATE</u></em>,  $58.49 is ABOUT $60.00; or "60 dollars". ;

and (60 dollars) / 4 = 15 dollars {$15; or $15.00}. 

60/4 = 15;  or 60/4 = (60÷2)/(4÷2) = 30/2 = 15.
________________________________________________
3 0
3 years ago
Other questions:
  • 75% of ? = 30 helppp
    11·2 answers
  • .38×3÷(-0.05)×5÷(-8)
    15·1 answer
  • Please help and do the working
    6·1 answer
  • There are 30 calories in cup of red seedless grapes. How many calories are consumed if a person eats between and 1 cups of grape
    8·2 answers
  • Michael and Angelo live in a small town in Italy. They work as artists. Michael is the more productive artist; he can produce 12
    10·1 answer
  • Name the coefficients in the expression 3x + 5y – 3.
    9·1 answer
  • Please help me asap :(
    13·1 answer
  • What is the answer plz plz help me
    15·2 answers
  • Factor each expression. (GCF)<br> 1. 2xy3 – 10x
    10·1 answer
  • COMPLETE ANSWER
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!