Simplified 20/24 would be 5/6 because we divide by 4.
Simplified 12/28 would be 3/7 because we divide by 4.
The slope of the line is 1/-2
You only have to rise one time, then go over to the left two times in order to get to another point.
7x-15=33 solve the equation and you should ger x= 2.57
Unit price = total price / size
unit price for 25 ounce can :
$4.80 / 25 ounces = $0.192 per ounce