Answer:
-21 =x
Step-by-step explanation:
9(3x+3)=10(3x+9)
Distribute
27x +27 = 30x +90
Subtract 27x from each side
27x+27 -27x = 30x-27x +90
27 = 3x+90
Subtract 90 from each side
27-90 = 3x +90-27
-63 = 3x
Divide by 3
-63/3 = 3x/3
-21 =x
20/36, or 5/9 if simplified.
Fresh Side : 4.41 / 7 = 0.63 per bagel
Value Mart : 3.60 / 5 = 0.72 per bagel
Fresh Side bagels are a better buy being that each bagel cost 0.63 compared to the bagels at Value Mart, which cost 0.72 per bagel.
The larger box is 5x bigger than the smaller one.