1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
labwork [276]
3 years ago
7

Which transformation of y = f(x) moves the graph 7 units to the left and 3 units down?

Mathematics
1 answer:
Svetlanka [38]3 years ago
8 0

Answer:

b) y = f(x - 7) - 3

Step-by-step explanation:

it adds  if its goes to the right and subtracts if it goes to the left

And when it goes down then it will also decrease in number.

that is why b) y = f(x - 7) - 3 is the correct answer to put

You might be interested in
Somebody Please help me!!!!!!!!!!
mr_godi [17]
2/12 for the first one but I can't really figure out the second one
8 0
3 years ago
My sister and I each brought a bottle of sunblock to the beach. My bottle had 89ml and my sister’s had 147ml. How much more sunb
mariarad [96]

Answer:

58 more ml

Step-by-step explanation:

147-89=58 ml.

7 0
2 years ago
What is triple of 1/2 oranges on a recipe?
Elena-2011 [213]
It is 1 and 1\2 oranges hope this helps!!

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
(6.0x10^5)x(3.0x10^4)=? <br><br> 18x10^20 <br> 18x10^9 <br> 1.8x10^20 <br> 1.8x10^10
Leto [7]
(6.0 x 10^5) x (3.0 x 10^4) = (6 x 3) x 10^(5 + 4) = 18 x 10^9 = 1.8 x 10^10
7 0
4 years ago
(HELP ASAP PLEASE!!)
Doss [256]

Answer:

Each shirt cost $<u>7</u>  and each pair of shorts cost $<u>17</u> .

Step-by-step explanation:

let shirts be represented as x

let shorts be represented as y

Younger brother spent $79 on 4 new shirts and 3 pairs of shorts.

4 x + 3 y = $79    .......equation 1

Older brother purchased 7 new shirts and 8 pairs of shorts and paid a total of $185.

7 x + 8 y = $185  .......equation 2

multiply equation 1 by 7 and equation 2 by -4 and add both equations to get the value of y.

7 × (4 x + 3 y = $79)     ⇒             +28 x + 21 y = $553

-4 × (7 x + 8 y = $185)  ⇒             <u> -28 x - 32 y = - $740</u>

                                                          0   - 11 y   = - $187     ⇒  -11 y   = - $187

y = \frac{- $187}{- 11}   ⇒   y = $17

shorts = y = $17

put value of y in equation 1

4 x + 3 ( $17 ) = $79  ⇒    4x + $51 = $79   ⇒   4x = $79 - $51

4x = $28   ⇒  x = \frac{$28}{4}   ⇒   x = $7

Shirts = x = $7

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is equal to x in x - 8pi = pi?
    5·1 answer
  • Very confused on this.... have a test tomorrow
    10·1 answer
  • (BRAINLIEST ANSWER) Which measure of central tendency is least representative of the data set shown? 1, 35, 36, 37, 37, 38 Answe
    15·2 answers
  • Suppose the owner of a bicycle decides to hop on his bike and coast down a hill. if he starts at a point where the elevation is
    7·2 answers
  • How much is 10 mm converted to inches
    10·1 answer
  • Find the x-intercept of y = 4 ^ x - 64 .
    14·1 answer
  • A gallon of moo milk costs $5.12. what is the unit price of an 8 ounces of moo milk
    13·1 answer
  • I need help (box plots) I just need help with A.
    15·1 answer
  • Can you help thanks ​
    15·2 answers
  • Free. please have yourself some if you want, I don't really use mine anyway. Have a nice day :)
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!