1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elis [28]
3 years ago
6

Explain how to write an equation when given a description of a mathematical problem or real-world scenario.

Mathematics
1 answer:
Anon25 [30]3 years ago
5 0

Answer:

Wat, don't you make up a problem for this one?

Step-by-step explanation:

Like search up on google a problem that's happening in the real world, but that the Coronavirus :p

and then explain how you solve it with math-

Or make up a problem then solve the problem?

Idk if this helped-

But if it did, uH-

Have a nice day!

You might be interested in
Plz I need help with this test that I have due today!!!!!
Oduvanchick [21]

Answer:

F

Step-by-step explanation:

Hopefully this helps.

4 0
3 years ago
At the space center, Karen bought a model of a shuttle. She started working on the model the next day at 11:13 A.M. She worked u
goblinko [34]

Answer:

58 minutes.

Step-by-step explanation:

From the question, Karen worked on the model in two windows;

1) 11.13 AM - 11.54 AM = 41 minutes

2) 1.29 PM - 1.46 PM = 17 minutes.

Hence, the total amount of time Karen spent working on the Shuttle model is:

41minutes + 17minutes = 58 minutes.

3 0
3 years ago
Which triangle is similar to triangle T
Alex17521 [72]

Answer:

2nd one from the left.

Step-by-step explanation:

it has the same angle measures.

3 0
3 years ago
Find the area of the figure
Ket [755]

Answer:

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Help ! Im not sure how to do this
never [62]
OD-OC
OR D-C
(same thing)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What number or fractions are between 2/3 and 1 1/3
    14·1 answer
  • If 100 cm id 1 m than how many cm are there are 13m
    6·2 answers
  • What is the solution to the system?
    12·1 answer
  • Which is the better buy, 3 pounds for $8.31 or 5 pounds for 12.59
    5·1 answer
  • 1. Divide using long division: -3x3 - 2x2 - x - 2 by<br>x -2.​
    12·2 answers
  • I am doing tessellations I need help what does this look like​
    14·1 answer
  • Drag each sign or value to the correct location on the equation. Each sign or value can be used more than once, but not all sign
    6·1 answer
  • Carlos had $41 when he went to a bookstore. He had $10 left after buying some books. Which equation can be used to find a, the a
    5·1 answer
  • Please help I’m not good at triangle angles
    13·1 answer
  • The sum of the measures of two exterior angles of a triangle is 269. What is the measure of the third exterior angle?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!