Answer:
a= 6
b = 7
c = 8
d = 7
e = 6
Step-by-step explanation:
Notice that the bike is 6 feet above the ground to start with, so when it starts rolling, the green dot is exactly 6 feet from the ground, which gives a=6
when the distance covered by the bike is
, (see first red dot in the attached image), the position of the green dot is exactly 1 foot added to 6 ft= 7 feet
so b = 7
when the distance covered is
, now the green dot would be at the top of the wheel (second red dot in the attached image) which involves adding 2 feet to the original 6 feet. That is: c = 8
when the distance covered is
, the green dot is at the position of the third red dot in the attached image., that it exactly one foot added to 6 feet = 7 ft which gives the value of d = 7
and finally, when the distance covered is
. the green dot has completed a full circle and is now again in its lower position (nothing - zero) added to 6 feet = 6ft, giving e = 6.
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
I think it’s B but I’m not for sure
Alexis and 3 friends buy:
-Pretzel $4.
-Sauce $1
-Drink $2
First we would multiply all the food prices by 4, since there is 4 people in total.
4 x 4 = $16
1 x 4 = $4
2 x 4 = $8
Now we're adding all the prices together.
16 + 4 + 8 = $28
At this point, we're going to make the expression, using all the steps that we did.
( 4 x 4 ) + ( 1 x 4 ) + ( 2 x 4 )
We used parenthesis to show that those expressions need to be done first before anything else.
This is how we make an expression and we find the total answer.
The expression would be: ( 4 x 4 ) + ( 1 x 4 ) + ( 2 x 4 )
The total cost would be: $28
Hope this helps!~
The answer is C because it fits the formula a+b=c
2+4=6