1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VARVARA [1.3K]
2 years ago
14

Refer to your math writing journal file named "Lines and Angles." What real-world examples did you describe for the three ways i

n which two lines may be related?
Mathematics
1 answer:
Sav [38]2 years ago
6 0

Answer:

  1. Railway lines are example of parallel lines
  2. The floor and the walls of a room are example of perpendicular lines
  3. Two roads crossing at a signal can be termed as example of intersecting lines

Step-by-step explanation:

The lines can be related in following three ways

  1. Lines can be parallel
  2. Lines can be perpendicular
  3. Lines can be intersecting at an angle other than 90.

Now three real life examples of above three scenarios are described below:

  1. Railway lines are example of parallel lines
  2. The floor and the walls of a room are example of perpendicular lines
  3. Two roads crossing at a signal can be termed as example of intersecting lines
You might be interested in
The highest scores ata gymnastics meet were 9.675, 9.25,9.325 and 9.5. Write the scores in order from least to greatest.
Inga [223]
Starting with the least score it would be ; 9.25 , 9.325 , 9.5 , 9.675
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
An 8-pack of candy bars costs $7.28. What is the unit price?<br> plz help
Darya [45]
7.16 dpollars for one candy bar
5 0
3 years ago
Help pleaseee guysss
Anvisha [2.4K]

Answer:

8

2

0

2

8

Step-by-step explanation:

f(x)=2x^2

f(x)=y

y=2x^2

y=2(-2)^2

y=2(4)

y=8

y=2x^2

y=2(-1)^2

Y=2

Y=2X^2

y=2(0)^2

y=0

y=2x^2

y=2(1)^2

y=2

y=2x^2

y=2(2)^2

y=8

DON'T FORGET BODMAS

6 0
2 years ago
Westbury Jeep paid $10,000 for a boat at auction. At the dealership, a salesperson sold the boat for
pogonyaev

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Will Name Brainliest!!!!!!! :)
Len [333]

A' (0,4) respuesta es

espero que te sirva marcarme como mejor respuesta PORFA y gracias

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Factor each expression. 2p³+6p²+3p+9
    9·2 answers
  • A student earned 37 out of 50 points on the last test. What percent correct did the student earn?
    13·2 answers
  • Prove that opposite sides of a parallelogram are congruent.
    5·1 answer
  • If the area of a rectangle is 8x^2+10x-3 and it’s width is 2x+3 what is the perimeter of this rectangle?
    15·1 answer
  • Choose the point-slope form of the line passing through (3,5) with a slope of -3.
    15·2 answers
  • Tramain made the table below for the system of equations y=2x+1 and y=-3x+11
    11·1 answer
  • Adding and subtracting unlike denominators 3/4+ 2/5​
    14·2 answers
  • Please need help asap!
    13·1 answer
  • Evaluate 2 to the ninth power. Help plz
    6·1 answer
  • 15. The cost of one yard of fabric is $7.99. What is the cost of 0.51 yd of fabric correct to 2 decimal places?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!