1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zubka84 [21]
3 years ago
15

Helpppppppppppppppppppppppppppppppp[ppppppppp

Mathematics
1 answer:
rosijanka [135]3 years ago
4 0
-2.5>-1.5 because it’s the only one that makes sense (there’s a more logical explanation but i really don’t feel like explaining it unless you need me to :) )
You might be interested in
Sooooo, i spilled nail polish remover in my chrome book snd the keyboard is no longer working. also i'm on spring break tomorrow
k0ka [10]

Answer:

Oh snap TwT I wish U luck :3

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
What is the ratio in which the point P(3/4,5/12) decides the line segment joining points A(1/2,3/2) and B(2,-5)
timama [110]

Given:

The point P\left(\dfrac{3}{4},\dfrac{5}{12}\right) divides the line segment joining points A\left(\dfrac{1}{2},\dfrac{3}{2}\right) and B(2,-5).

To find:

The ratio in which he point P divides the segment AB.

Solution:

Section formula: If a point divides a segment in m:n, then the coordinates of that point are,

Point=\left(\dfrac{mx_2+nx_1}{m+n},\dfrac{my_2+ny_1}{m+n}\right)

Let point P divides the segment AB in m:n. Then by using the section formula, we get

\left(\dfrac{3}{4},\dfrac{5}{12}\right)=\left(\dfrac{m(2)+n(\dfrac{1}{2})}{m+n},\dfrac{m(-5)+n(\dfrac{3}{2})}{m+n}\right)

\left(\dfrac{3}{4},\dfrac{5}{12}\right)=\left(\dfrac{2m+\dfrac{n}{2}}{m+n},\dfrac{-5m+\dfrac{3n}{2}}{m+n}\right)

On comparing both sides, we get

\dfrac{3}{4}=\dfrac{2m+\dfrac{n}{2}}{m+n}

\dfrac{3}{4}(m+n)=\dfrac{4m+n}{2}

Multiply both sides by 4.

3(m+n)=2(4m+n)

3m+3n=8m+2n

3n-2n=8m-3m

n=5m

It can be written as

\dfrac{1}{5}=\dfrac{m}{n}

1:5=m:n

Therefore, the point P divides the line segment AB in 1:5.

6 0
3 years ago
(7-3)x(9-2)= what I am stuck help me
natka813 [3]
7-3=4
9-2=7
4x7=28
Use PEMDAS for order of operations, it will save your life
Parenthesis Exponents Multiply Divide Add Subtract
Multiply and Divide  and  Add and Subtract can be switched around with each other, but multiply and divide always happens before add and subtract. The reason you add first here is because it is in the parenthesis.
3 0
4 years ago
A store is selling a mixture of apple granola and blueberry granola for $6.99 per pound. Blueberry granola costs $8.99 per pound
Alik [6]

Answer:the number of pounds of blueberry granola that she should put in the mixture is 10 pounds.

the number of pounds of apple granola that she should put in the mixture is 20 pounds

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of pounds of blueberry granola that she should put in the mixture.

Let y represent the number of pounds of apple granola that she should put in the mixture.

She wants to make a 30 pounds mixture. This means that

x + y = 30

A store is selling a mixture of apple granola and blueberry granola for $6.99 per pound. This means that the cost of the 30 pound mixture would be

30 × 6.99 = $209.7

Blueberry granola costs $8.99 per pound and apple granola costs $5.99. This means that

8.99x + 5.99y = 209.7 - - - - - - - - - -1

Substituting x = 30 - y into equation 1, it becomes

8.99(30 - y) + 5.99y = 209.7

269.7 - 8.99y + 5.99y = 209.7

- 8.99y + 5.99y = 209.7 - 269.7

- 3y = - 60

y = - 60/ -3

y = 20

Substituting y = 20 into x = 30 - y, it becomes

x = 30 - 20 = 10 pounds

7 0
3 years ago
Center -c (3,-2), radius 4. ​
taurus [48]

Answer:

(x-3)^2+(y+2)^2=16

Step-by-step explanation:

center (h,k) radius r

(x-h)^2+(y-k)^2=r^2

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 32 kl is equal to how many liters
    15·1 answer
  • Write the vector u as a sum of two orthogonal vectors, one of which is the vector projection of u onto v, proj,u
    15·1 answer
  • To increase an amount by 17.5% what single multiplier would you use?
    12·2 answers
  • In a department store, a $40 dress marked, "save 25%." what is the discount? what is the sales price of the dress?
    9·1 answer
  • Graph the following inequality. Then click to show the correct graph. y ≤ -2
    12·2 answers
  • $#4 Find the value of x. Round answer to nearest tenth.
    8·1 answer
  • F (x) = x - 5. Find f'(x) and its domain.
    15·1 answer
  • Find sin A <br> Tan A<br> Sec A<br> Cos A<br> Cot A<br> Csc A
    12·1 answer
  • Mike Prepares 10 1/2 cups of limeade punch and stores it in the refrigerator. He drinks 2 3/4 cups of the limeade in the afterno
    9·1 answer
  • A box of stuffing costs $1.99 for 16 oz. Find the unit cost, round to the nearest hundredth.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!