Answer:
Units of hair products = 2634 units
Step-by-step explanation:
Given that:
Worth of products in the inventory = $6400
Average cost per unit = $2.43
Number of units = 
Number of units = 
Number of units = 2633.73
Rounding off to nearest whole number = 2634 units
Hence,
Units of hair products = 2634 units
Answer:
Step-by-step explanation:
S=student cost; T=teacher cost
.
32S+3T=$127 . Multiply this by 2.
64S+6T=$254 Subtract this below
.
25S+2T=$97.50 . Multiply this by 3.
75S+6T=$292.50
64S+6T=$254 . Subtract this (from above.)
.
11S=$38.50
S=$3.50
ANSWER 1: Student tickets cost $3.50.
.
32S+3T=$127
32($3.50)+3T=$127
$112+3T=$127
3T=$15
T=$5.00
ANSWER 2: Teacher tickets cost $5.00.
.
CHECK:
25S+2T=$97.50
25($3.50)+2($5.00)=$97.50
$87.50+$10.00=$97.50
$97.50=$97.50
Answer:
Step-by-step explanation:
Given
there are six integers to win a lottery
case-1 Integer not exceeding 40
no of ways to choose 6 incorrect numbers


Case-2 no of ways to choose 6 incorrect numbers out of 48 integers


Case-3 no of ways to choose 6 incorrect numbers out of 56 integers


Cae-4 no of ways to choose 6 incorrect numbers out of 64 integers


Answer:
4x^2+24x=4
Step 1:
make the coefficient of x² as 1, divide both sides by 4
x² +6x =1
Step 2:
take half of coefficient of x, square it and add it to both sides
half of 6 is 3 and 3²=9, so add 9 to both sides
x² +6x+9=1+9
x²+6x+3²=10
(x+3)²=10
now when we take square root we will get both + and - √10 on right side
x+3= +√10
x+3=-√10
solving for x
x=+√10-3
Step-by-step explanation: