1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nignag [31]
2 years ago
13

Solve the Quadratic equation by factoring.

Mathematics
1 answer:
kkurt [141]2 years ago
6 0

Answer:

YOUR GETTING 400 POINTS

Step-by-step explanation:

You might be interested in
To make a certain shade of orange calvin uses a rate of 2 ounces of yellow paint to 5 ounces of red paint if he uses 200 ounces
ycow [4]
Answer: 80 ounces of yellow paint

Working:
As we know 2 ounces of yellow paint to 5 ounces of red paint, we can make a ratio:

2:5

Then we look at the question which says 200 ounces of red paint, so we replace the 5 ounces of red paint in the ratio with 200.

2:200

Then we figure out how much the 5 has been multiplied by to get to 200. We do this by doing

200 divide 5 = 40

Therefore we times the 2 ounces of yellow paint by 40 which gets us:

80:200

We can think of it as a fraction too to confirm our answer:

Simplify 80 / 200

We get 2 / 5.

If you need me to further explain something please just ask :)
4 0
2 years ago
Find the surface area. *<br> 2)<br> 14 km<br> 11 km<br> 6.3 km<br> 7 km<br> 5 km
ella [17]

Answer:

pp

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
.At Phil’s work, there are 12 part-time workers and 18 full-time workers. What is the ratio of part-time workers to total worker
Scrat [10]

Answer:

  2/5

Step-by-step explanation:

The desired ratio is ...

  (part-time)/(total) = (part-time)/((part-time) +(full-time)) = 12/(12+18)

  = 12/30 = 2/5

The ratio of part-time workers to total workers is 2 : 5.

7 0
3 years ago
If you rent a car for one day and drive it 100 miles, the cost is $40. If you drive it 150 miles, the cost is $48.50. Fit a line
dem82 [27]

Answer:

.

Step-by-step explanation:

.

4 0
3 years ago
Kay and Allen sell cell phones. Last month Kay sold 17 more cell phones than Allen. Together they both sold 117 cell phones. How
mrs_skeptik [129]

Answer:

Kay sold 67; Allen sold 50

Step-by-step explanation:

Let "a" represent the number of phones that Allen sold.

a + (a+17) = 117 . . . equation used to find the answer

2a = 100 . . . . . . . . subtract 17, collect terms

a = 50 . . . . . . . . . . divide by 2; the number Allen sold

a+17 = 67 . . . . . . . . Kay sold 17 more than Allen

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 91 more than the square of a number
    11·2 answers
  • there are 800 seats in the varsity theater. during regular preformances, all seats cost $12 each. It costs the owner $275 to pay
    12·1 answer
  • 5. What is angel 8 use picture above
    6·2 answers
  • PLEASE HELP PLEASE PLEASE HELP
    9·1 answer
  • Jayson buys two baseball bats for $300 what is the unit rate per bat ​
    12·1 answer
  • Airline passengers arrive randomly and independently at the passenger-screening facility at a major international airport. The m
    8·1 answer
  • Untitled Question *
    14·1 answer
  • Marla will paint 48 pots . She plans to paint 9 pots each week . Draw an array to find how many weeks it will take Marla to pain
    8·1 answer
  • Terry practices the same amount of time each day for his soccer tryouts. In 4 days, he has practiced for 360 minutes. Let x repr
    6·1 answer
  • Write the equation of the line passing through the point (-4 "-7)" and (8 "-17)"
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!