1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anastaziya [24]
3 years ago
6

What are the zeros of the function f(x)=x^2-64

Mathematics
1 answer:
Arte-miy333 [17]3 years ago
3 0

Answer:

8 and -8

Step-by-step explanation:

You might be interested in
14. You can buy 20 fluid
poizon [28]

Answer:

24 ounces for 4.80

Step-by-step explanation:

to find unit cost divide price by amount

4.40/20=0.22

4.80/24=0.2

6 0
3 years ago
DO IN 20 minutes help please!!!!A calculator was used to perform a linear regression on the values in the
iogann1982 [59]

Answer: The answer is b !

Hope the image helps

7 0
3 years ago
Find f'(0.3) for f(x) = the definite integral, bottom number 0, top number x, of arccos(t)dt
Ket [755]
Fundamental Theorem of Calculus
arccos (.3) is the answer
8 0
3 years ago
62 = 6g + 14<br><br> what is g?
frutty [35]
6g+14=62
     -14  -14

6g=48


6g/6=48/6

Answer is g=8

Hope it helped.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which one is greater $16 for a 25 - ounce block or $18 for a 30- ounce block
JulsSmile [24]

$16 for a 25 is the answer. (.64) versus the latter of .6

6 0
3 years ago
Other questions:
  • write an expression to describe a rule for the sequence. Then find the 100th term in the sequence 3, 10, 17, 24, 31, 38, ...
    11·1 answer
  • In triangle ABC, c = 9 m/_B = 65° and a = 105. Find b.​
    8·2 answers
  • What is ​ 0.83¯¯¯¯ ​ expressed as a fraction in simplest form?
    6·1 answer
  • Can someone please help me I really need help please help me thank you
    11·2 answers
  • The set of multiples of 8 which are greater than 20 but less than 40​
    6·1 answer
  • Which is a right triangle formed using a diagonal through the interior of the cube? A cube. The top face has points G, B, C, F a
    12·2 answers
  • Connor bought a pack of 4 notebooks for<br> $8.20. What was the unit price? please explain
    11·1 answer
  • Can you please help me with this question
    12·1 answer
  • Doug purchased land for $8,000 in 1995. The value of the land depreciated by 4% each year after 1995. Write an exponential funct
    11·2 answers
  • A scientist wants to find the average mass of fish living in a large pond. So she will use the masses of a sample of fish from t
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!