1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alex41 [277]
3 years ago
8

there are 20 pieces of candy in a bag. 12 pieces are chocolate. what percentage of the pieces in the bag are chocolate

Mathematics
2 answers:
gavmur [86]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

12/20 = 0.6

0.6x100=60%

Sophie [7]3 years ago
3 0
I believe it’s 60% or 65%
You might be interested in
On the varsity baseball team, there are 9 eighteen-year-olds. 7 seventeen-year-olds, 5
velikii [3]
Seventeen years olds
7 0
2 years ago
Plz help ASAP plz!!!!!!!
kupik [55]

Answer:

What YOUR PROBLEM

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Someone please help me ASAP
givi [52]
It’s 212.00 why does it have to be 20 words ugh
4 0
2 years ago
HELP NEEDED ASAP! Thanks :)
Arlecino [84]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

First we must find the total boxes of pens

15 + 9 = 24

Then we can divide the total cost by the total number of boxes of pens

$72 / 24 boxes = 3

4 0
2 years ago
Select the correct choice below​ and, if​ necessary, fill in the answer box to complete your choice.
Lerok [7]

Answer:

the product does not exits

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 40 x 365 / 6
    14·2 answers
  • Find the product of 2536 and 8
    15·2 answers
  • In a class test containing 10 questions, 5 marks are awarded for every correct answer and (−2) marks are awarded for every incor
    7·2 answers
  • Rate change word problems. Question attached
    15·1 answer
  • What type of damage can tornado cause
    9·1 answer
  • 1.5<br> For use after Le<br> Divide, if possible.<br> 1. 3+ (-1)
    7·2 answers
  • The scale below was taken from a housing blueprint. Use the information below to select the
    12·1 answer
  • In a race, Jason's position was -11 1/5 feet relative to the leader after 1 3/4 minutes. On average, how much did Jason's positi
    12·1 answer
  • Bonus Problem. A shop owner has 75 pounds of coffee that costs $4.50 per pound. How much coffee that costs $3.50 per pound shoul
    6·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=x%5E%7B-1%7D" id="TexFormula1" title="x^{-1}" alt="x^{-1}" align="absmiddle" class="latex-form
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!