1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inn [45]
3 years ago
5

If you have a jumbo pack of gum and 4 friends ask for 8 How much gum do you have left?

Mathematics
2 answers:
ICE Princess25 [194]3 years ago
5 0

Answer:

solution given:

total pack of gum=x gums

If 4 friends ask for 8=8×4gum= 32gums

Remaining gums=x-32gums

podryga [215]3 years ago
4 0

Answer:

5

Step-by-step explanation:

37 - 4(8)

37 - 32

5

Hope this helps! May I please have brainliest? :)

You might be interested in
Hi can someone help me with this
Ad libitum [116K]

Answer:

25 units

Step-by-step explanation:

Applying Pythagoras' Theorem,

(BD)^2= (CD)^2 + (BC)^2

(BC)^2= 65^2 - 60^2

(BC)^2= 625

BC= √625= 25

5 0
3 years ago
What is the value of the 6 in 4.768
erma4kov [3.2K]
6 is in the hundredths place (1/100) in 4.768... so 6 has the value of 0.06 
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help!!<br><br> show work(factoring) <br><br> u^4 - 3u^2 - 4
Schach [20]
Answer: (u^2+1) * (u-2) * (u+2)
5 0
2 years ago
Renna pushed the button for the elevator to go up, but it would not move. The weight limit for the elevator is 450 kilograms, bu
trasher [3.6K]
At least five passengers need to get off
5 0
3 years ago
The product of x and 6
zubka84 [21]

Answer:

6x

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Choose the graph below that correctly represents the equation 15x − 5y = 30.
    8·2 answers
  • Stan bought 8 pairs of pants and 8 shirts. Each shirt cost $11 and each pair of pants cost $7. How much more did Stan spend on s
    11·2 answers
  • What is the vertex of y=1/2(x+4)^2+1
    13·1 answer
  • In a year group of 216 students, 15 of them
    14·1 answer
  • Which situation is represented by the equation? 8x + 60 = 4x + 100
    11·2 answers
  • $4.25 for 64 fluid ounces .<br><br> What is the unit rate
    6·2 answers
  • What is the scale factor pls help
    14·2 answers
  • Find the quotient using long division<br> 6x2 - 8x + 5/<br> X-2
    5·1 answer
  • If the sum of squares roots of the equation x2+ x -k=0 is 10
    13·1 answer
  • Please help quick will give brainly points
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!