1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vanyuwa [196]
3 years ago
7

The manager of an ice cream shop found that the probability of a new customer ordering vanilla ice is 7\9. What are the odds aga

inst a new customer ordering vanilla ice cream?
Mathematics
1 answer:
wel3 years ago
7 0

Answer:

The odds-against a new customer ordering a vanilla ice cream are: 2/7 or 2 to 7

Step-by-step explanation:

Odds-against is the ratio of probability of non-occurrence of an event to the probability of occurrence of an event.

Let p be the probability that the new customer will order vanilla

Then

p = \frac{7}{9}

Let q be the probability that the new customer will not order vanilla

q = 1-p\\= 1 - \frac{7}{9}\\= \frac{9-7}{9}\\=\frac{2}{9}

Now the odds against formula is:

\frac{Probability\ of\ non-occurrence}{Probability\ of\ occurrence}= \frac{q}{p}\\=\frac{\frac{2}{9}}{\frac{7}{9}}\\=\frac{2}{9} * \frac{9}{7}\\=\frac{2}{7}

Hence,

The odds-against a new customer ordering a vanilla ice cream are: 2/7 or 2 to 7

You might be interested in
What is the perimeter of a rectangle that is 2m 10cm by 45cm?
Amiraneli [1.4K]
P=2l+2w\\
l=2\text{ m }10\text{ cm}=210 \text{ cm}\\
w=45\text{ cm}\\\\
P=2\cdot210+2\cdot45\\
P=420+90\\
P=510 \text{ cm}
6 0
4 years ago
A baseball coach bought some bats and gloves for the school's baseball team. The bats cost $20 to $35, and the gloves cost $30 t
Nataly_w [17]
<span>find the range. [15(35)]+[12(60)] and this will be your high end. now do it again but at the low end [15(20)]+[12(30)] and this will be your low end. now you have the max amount the price would be and the lowest amount of the price. now look at your answers and see what is within that range and what isn't and there's your answer.</span>
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Find the missing angles
lora16 [44]

Let's find a.

We are given a right angle which is 90° and an angle marked by "a" next to it. We know that when they are added together, they make a supplementary angle so we can make a equationa and solve.

90 + a = 180

a = 90°

Let's find b.

By looking at the graph, we can tell that the angle "b" and the angle that measures 163° is the same. Thus, b = 163°.

Let's find c.

Using what we did for a, we can solve for c using what we got for b. We can make an equation and solve.

163 + b = 180

c = 27°

Let's find d.

Using the angle that measures 70°, we can solve it like we did with a and c.

70 + d = 180

d = 110°

Let's find e.

Now that we know what d equals, we know that d and e make a supplmentary angle. So, make an equation and solve.

110 + e = 180

e = 70°

Best of Luck!

5 0
3 years ago
What is the scientific notation of 68000
Dmitry [639]
OOHHH!! I like sci not! Okay, so you take the decimal ( which in this case is at the end: 68000. ) and move it over as many times as needed until it gets in between the, in this case, 6 and 8. ( 6.8000 ). You need to show exactly how many times it was actually moved so you multiply that number time 10^ whatever place. In this question, it'll be to the 4th place because you move the decimal over 4 times. The answer will be 6.80 x 10^4 OR -written in short hand- 6.8x10E4 
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the following shows the function f (x) being translated 4 units up?
Shtirlitz [24]

Answer:

where is the following

Step-by-step explanation:

b i can teve n tse the following answers

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Could someone please help me?
    12·1 answer
  • Please help me answer this solve for x
    13·1 answer
  • Please help will give brainliest
    15·2 answers
  • If f'(x) is (x-4)(4-2x) , what is f(x)?
    9·1 answer
  • : . . . 3. at 18 thy Quot-lent of 1,000 ~ ., . ‘ : - - '2; iv . 44 a mm fl ‘ 4'. a '3 ,. -, . ,. , . 3' k , it ’ » ' ' ‘ ‘ V . .
    13·1 answer
  • Over the last three evenings Karen received a total of 106 phone calls at the call center. The first evening, she received 6 mor
    5·1 answer
  • Just chilling with Walter. Rate us.
    8·2 answers
  • I need this answer ASAP
    5·2 answers
  • Hi I need help on some problems <br>​
    8·1 answer
  • Marta spends $15.98 for 2 pounds of pecan halves. What is the unit price?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!