1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OlgaM077 [116]
3 years ago
11

The mass of 1/2pint of milk is 303 g.

Mathematics
1 answer:
ValentinkaMS [17]3 years ago
3 0

Answer:

mass=303g×2=606g

1pint=0.568ltr=0.568/1000=0.000568cm³

density=mass/volume=303/0.000568=605.999=606g/cm³

You might be interested in
One serving of a certain brand of yogurt contains 9 g of fat. The​ low-fat version contains 36.75​% less fat per serving. How ma
slava [35]

Answer:

Answer Choices??

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Upper Deck $9.25
Elena-2011 [213]

Answer:

13

Step-by-step explanation:

Purchase 2 upper deck tickets:

\$100-(2*\$9.25)=\$81.50

You can then buy 13 right field bleacher tickets before you reach deficit:

\$81.50/\$6.00=13.583

Because you cannot purchase a .583 of a ticket, the most you can buy is 13.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
One number is 2 less than 3 times another. If the sum of the two number is 14, find the numbers.One number is 2 less than 3 time
Serga [27]

Answer:

Step-by-step explanation:

One number is 2 more than 3 times another. Their sum is 14.Find the numbers. 8, 14 5, 17 2, 20 4, 18 10, 12

7 0
2 years ago
Is 5 3/8 greater than 5 4/10
Lostsunrise [7]

Answer:

False

Step-by-step explanation:

5 3/8 > 5 4/10

4 0
3 years ago
What graph below matches this equation y=2x+1 ​
aleksley [76]
There is no graph attached
5 0
3 years ago
Other questions:
  • your sister is considering two different shapes for her garden. one is a square with side lengths of 3.5 meters, and the other i
    5·1 answer
  • Write an equation in slope intercept form for a line that passes through the point (1,6) and a slope of 2
    15·1 answer
  • A 8-oz jar of peanut butter costs $3.18. What is the cost per ounce?
    10·1 answer
  • If my car averages 27 miles to the gallon, how many miles can I drive on3/4 tank of gas
    15·1 answer
  • Solve by using the substitution method. <br> 7x+3y=-37<br> -5x+y=39
    10·1 answer
  • What is the median of 1,2,3,4,6
    6·1 answer
  • Please hurry up PLEASE ILL GIVE YOU ALL MY POINTS
    14·1 answer
  • How can i be more organized​
    9·1 answer
  • Distributive property <br> 11(12+u)
    13·2 answers
  • Jamiah bought two 125 ounce bags of flour for baking. He used up 32 ounces of flour to bake a batch of brownies. How much flour
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!