Answer:
Step-by-step explanation:
To find the cost per ounce, divide the cost by the number of ounces. The cost is $2.72 and the number of ounces is 16, so the cost per ounce is $2.72/16 = 0.17. Multiply the cost per ounce by the amount asked to calculate for, 0.17 x 28 = $4.76
To conclude, the cost of 28 ounces of cereals is $4.76.
Answer:
The correct answer is 54 units
I think the answer is we often insert the given information.